Az utóbbi időben többször elhangzott a kormány, valamint személyesen Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szájából, hogy a Fidesz jelentősen csökkentette a magyar államadósságot. A STOP utánajárt, vajon mennyi igaz ebből az állításból.
Államadósságunk GDP-hez mért aránya jelenleg 76,1 százalék - állítja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) honlapján található úgynevezett adósságnyomás-mérő. Az oldalon található leírás szerint a szerkezet "egy rendszeresen frissített adósságmutató, amely Magyarország aktuális, GDP-arányos adósságát jelzi".
Az oldal hozzáteszi, hogy a fent említett arány pontosan 5,08 százalékkal kevesebb, mint ahogy az 2011 februárjában volt - magyarán ennyivel csökkent az államadósságunk fél év alatt. A folyamatot egy látványos animáció segítségével szemlélteti a honlap.
Szótár kell Matolcsyhoz
A hírt kedd délelőtt megerősítette Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is, aki az Országgyűlésben arról beszélt, hogy a "globális pénzügyi válság ellenére" az államadósság folyamatos csökkent. Itt azonban érdemes megjegyeznünk, hogy a miniszter a csökkentés kifejezést a megszokott jelentéstől némileg eltérően használja - drasztikus növekedést ért alatta.
A STOP-nak nyilatkozó Pogátsa Zoltán, a Közép-európai Egyetem (CEU) oktatója ugyanis elárulta: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) november 16-ai közleménye szerint a GDP-arányos államadósság a harmadik negyedévben 82 százalékra hízott a második negyedévi 76,7 százalékhoz képest.
Itt tehát nem csökkenést, hanem egy határozott, 5,3 százalékos növekedést figyelhettünk meg, amit egyébként az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai is alátámasztanak - szögezte le a szakértő.
Európában egyedülálló?!
Az MNB rámutatott: a finanszírozási képesség korábbi pozitív egyenlege elsősorban a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításának köszönhetően alakult ki, amit az első negyedévben számoltak el. Más szavakkal, csak azért tudtuk ideiglenesen csökkenteni az államadósságot, mert a magyar lakosság 12 év alatt felhalmozott pénztári megtakarítását a kormány magához vette.
Pogátsa Zoltán ezzel kapcsolatban fontosnak tartotta elmondani, hogy a magánnyugdíjpénztári megtakarításokból szerzett "hasznot" azóta a forint történelmi mélypontra gyengülése tulajdonképpen semmissé tette.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint azonban ezt a csatát is megnyertük, hiszen "Európában egyedülálló módon csökkent az államadósság. A 2010-ben 82 százalékra rúgó államadósság akkori árfolyamon számolva mára 74 százalékra csökkent".
Csakhogy az árfolyam azóta igencsak elszállt. Ezt például jól érzékelik a devizahitelesek, akik bizonyára szintén nem bánnák, ha adósságukat 2010-es "akkori árfolyamon" számolnák el.
Egyébként októberben az egymilliárd eurós kötvénylejárat miatt némileg valóban kisebb lett az adósság mértéke. Ez azonban a szeptember végi 82 százalékról a legjobb esetben is csak 81 százalék alá csökkenhetett, nemhogy 76 százalékra - szögezte le kérdésünkre Pogátsa Zoltán.
Végül pedig érdemes megjegyezni, hogy a 2012. január 1-jén hatályba lépő új alaptörvény adósságplafont vezet be, kimondva, hogy az Országgyűlés csak olyan költségvetést fogadhat el, amely nem vezet az államadósság mértékének növekedéséhez.
Szerző: Klopfstein-László Kornél STOP
Forrás: http://www.stop.hu/gazdasag/hazudik-a-kormany-adossagnyomas-meroje/966038/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése