2012. szeptember 16., vasárnap

Na de mi lesz, ha Orbán kimerül?...

2012. szeptember 16., vasárnap, 07:01
Szerző: Kósa András

Hiába szeretne a kormány mindent kontrollálni, láthatóan nem csak ehhez inkompetens, de még az egyébként valós gazdasági problémákat sem képes megfelelően kezelni – mondta a hvg.hu-nak Kim Lane Scheppele. A Princeton Egyetem Magyarországgal foglalkozó alkotmányjogásza szerint jövő tavasszal tovább romolhat a demokrácia helyzete.
Részletek az interjúból:
Kim Lane Scheppele szerint a kormánynak nincs elég szakértő kádere, ez látszik a működés színvonalán is
Fotó: Fazekas István
.......
hvg.hu: ... tény, hogy nem nagyon látszik semmilyen ellensúly, ellenerő a kormányfővel szemben, sem a Fideszben, sem a kormányban.
K.L.S.: Ezt is sokan mondják, de én már azt is hallom, hogy vannak kritikus hangok a Fideszben. Persze ez lenne a normális, hogy legyenek ilyenek egy demokratikus pártban. Tehát nem hiszem, hogy minden Orbán Viktoron múlik. Vagy, ha igen, akkor az baj. Mindenben dönteni ugyanis roppant fárasztó lehet. Mi lesz, ha a kormányfő kimerül?
hvg.hu: De ki-, pontosabban le is merültek az akkumulátorai a nyár közepére – ezt ő maga mondta.
K.L.S.: Igen, majd rögtön utána valóságos konzultációs road-show-ba kezdett. Persze ő olyan ember, aki nem sokáig bírja egy helyben. De akkor is lesz egy pont, amikor elfárad, amikor nem bírja tovább, és delegálnia kell döntéseket, több embert bevonni ezekbe. Ez pedig kódolja azt is, hogy lesz, aki nem ért vele egyet.
...........
hvg.hu: A Fidesz vezetői többször mondták már, hogy az új rendszer alapjait lerakták, most már konszolidáció jön. Ha maradnak a gazdasági bajok, ezt nehéz lesz megvalósítani. Ön szerint sikerülhet?
K.L.S.: Ez valóban világos törekvés Orbán Viktor részéről, legalábbis sokszor hangoztatja. Persze nála – néhány nyilatkozatából erre következtetek – az a rend, ha mindenre egyfajta válasz érvényes. A vita, az eszmecsere a gyengeség jele. Ez aggasztó, hiszen sokszor nincsenek egyedül érvényes válaszok. Talán ez is azért van, mert jogászok irányítanak. A jogban van egyedül érvényes válasz, a közgazdaságban nagyon ritkán: minden mozgásban van, folyamatosan új kihívások keletkeznek, amire reagálni kell. A piacgazdaságban egy merev rendszer rosszul reagál a változó körülményekre, így nem jó, ha bebetonozunk intézményeket, mint például az egy kulcsos adót.
hvg.hu: Milyen a kormány külső megítélése ön szerint? Készítettünk egy összeállítást Orbán Viktor kétoldalú találkozóiról a választások óta. Ebből az látszik, hogy egyre kevesebbet találkozik nyugati állam-, és kormányfőkkel, egyre többet megy Közép-Ázsiába, a Közel-Keletre.
K.L.S.: Először is hangsúlyozom, hogy Nyugaton soha nem a magyarokkal, Magyarországgal, hanem a magyar kormánnyal szemben kritikusak. Tény, hogy tapasztalataim szerint Orbán Viktort problémás tárgyalópartnernek tartják, akiről sosem lehet tudni, hogy ugyanazt mondja-e majd otthon, magyarul, mint amit a tárgyalásokon angolul hangoztat. Így nehéz benne megbízni – jó néhányan nem is teszik. Mára megkérdőjeleződött európai elkötelezettsége is, és sokan  döbbenten nézik, amit Magyarországgal tesz. Problémát jelent a személye. Különös tekintettel a jogbiztonságra, mára számos olyan magyar jogszabály lépett hatályba, ami egyenesen elriasztja a nyugati üzleti partnereket – persze lehet, hogy Orbánnak megfelelnek az olyan alternatív szereplők is, mint Azerbajdzsán.
............

Orbán a hazugság lejtőjén


2012. szeptember 16., vasárnap

Szerző: MTI-OS

A baltás gyilkos ügyében beigazolódtak legrosszabb sejtéseink. Orbán Viktor maga felelős azért, hogy Ramil Safarov kiszabadulhatott. Mondom, sejtettük ezt, de magyar emberként mégiscsak szégyen, hogy ilyen miniszterelnöke van az országnak - írja Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az MTI-Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott írásában. A szégyen része az is, hogy nincs senki a Fideszben, aki megállítaná Orbánt. Inkább újabb és újabb verziókkal állnak elő, hogy mentsék a főnöküket. Szerecsenmosdatás zajlik.
Immár nyilvánosságra kerültek azok a dokumentumok, amelyek bizonyítják: a külügyminiszter és az igazságügyi miniszter figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy a baltás gyilkos kiszabadulhat Azerbajdzsán területére lépve - írja Mesterházy Attila, az Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke az Országos Sajtószolgálathoz (OS) eljuttatott írásában. Azt is előre jelezték, hogy ennek botrányos, káros következményei lesznek Magyarországra nézve is. Orbán Viktor azonban félresöpörte a figyelmeztetéseket. Az orbáni "újbeszéd" erre az eljárásra az "összkormányzati koordináció" kifejezést használja, ami a következőt jelenti: Orbán nagy ritkán meghallgatja mások tanácsát, de csak azokat a véleményeket veszi figyelembe, amelyek azonosak a sajátjával. Ez az orbáni kormányzás egyik alaptétele.
A miniszterelnök a parlamentben azt is mondta, hogy a kiadatási ügyben helyesen jártunk el és fordított esetben is ezt tennénk. Tessék? Fordított esetben, azaz egy külföldön gyilkoló magyar baltás esetében is szabadlábra helyezné a tettest Orbán Viktor, ha érdekei úgy kívánnák? Jó tudni. A miniszterelnök azt is állította: számolt az ügy minden következményével. Így tehát azzal is számolnia kellett, hogy a baltás gyilkost szabadon engedik. Nem mondta, hogy nem helyes, ami történt. A kormányfő aktívan hozzásegítette Safarovot a szabadsághoz, s szerinte jól van ez így. A Fidesz belegabalyodik saját hazugságaiba. Lázár János például azzal próbálta menteni hűbérurát, hogy azt állította: nem Orbán döntött a baltás gyilkos ügyében. Orbán viszont órákkal később Lázárt cáfolta. Az, hogy Orbán elismeri, "számolt minden következménnyel", halomra dönti az elmúlt két hét magyarázkodásait az azeri "garanciáról". Orbán tudta, hogy az azeri ígéret csak formagyakorlat, kellék. Leboltolta ő már ezt júniusban Aliyevvel. Egyetlen nyitott kérdés maradt csupán. Végül is, mi az az előny, ami miatt Orbán úgy gondolta, megéri világra szóló szégyent hozni a magyarok fejére? Továbbá, kinek szánja ezt az előnyt Orbán? Az országnak vagy csupán önmagának, valamint barátainak és üzletfeleinek? Erről kellene világosan beszélni. 
A lapok kiterítését várjuk Orbán Viktortól IMF-ügyben is. Ma már mindenki tudja, hogy a miniszterelnök - már megint - hazudott, mikor arról beszélt, hogy az IMF egy halállistát küldött Magyarországra. Kétségkívül jöttek üzenetek a Valutaalaptól és az Uniótól, ám Orbánon kívül senki sem erősítette meg, hogy a követelések valóban léteznének. Orbán Viktor megtehetné, hogy nyilvánosságra hozza, a kamerák elé tárja a listát, ezzel cáfolhatatlanul bizonyítaná igazát. De nem teszi. Pedig a Valutaalap-tárgyalás nem a kormányfő magánbiznisze. Nem tarthatja titokban, mit vár el az IMF és ehhez képest mit képvisel a kormány. Fals és hazug a tárgyalási pozíciók védelmére hivatkozva titkolózni, hiszen Orbán maga kezdett el a listáról beszélni. Nincs kétségem afelől, hogy Orbán továbbra is titkolózni fog. Ennek egyszerű oka van: nincs IMF-es követeléslista, amit bemutathatna. Újabb orbáni blöffel van dolgunk. A hazudozás Orbán napi politikai eszköze. Olyan ez neki, mint a levegővétel. Nem csupán az itt a baj, hogy nem ismerjük az IMF elvárásait. Nagyobb gond, hogy a magyar álláspontot se ismerhetjük. Valószínűleg azért, mert a kormánynak nincs is kidolgozott terve a megállapodásra.
Továbbmegyek, az sem dőlt még el, meg akar-e állapodni a kabinet a Valutaalappal vagy sem. Orbán még kalkulálja, milyen politikai árat kell neki fizetnie a megállapodás megkötése vagy elmaradása esetén. Az ország sorsa huszadrangú kérdés az ő nézőpontjából. Orbán arra hajt, hogy a Valutaalap helyett inkább brutális hozamokkal jegyeztesse le a magyar államkötvényeket. Ez esetben pénzhez jut és őt egyáltalán nem érdekli, hogy ily módon minden eddiginél súlyosabban eladósítja Magyarországot. Továbbá várja a pillanatot, mikor jövőre az általa jelölt új jegybankelnökön keresztül ráteheti kezét a devizatartalékra. Abból aztán tovább finanszírozná őrült gazdaságpolitikáját, elherdálva mindenünket. Ideje volna világosan beszélni. A kormány gazdaságpolitikája csőd. Az ország leszakad, az emberek szegényednek, fogynak a munkahelyek, növekednek az adóterhek, nincs befektetés és hitel, a világban hol nevetség, hol szörnyülködés tárgyává lett a magyar politika. A miniszterelnök minden szava hazugság, mert a valósággal már nem mer szembenézni. Csatlósai pedig gyávák, hogy megfosszák hatalmától. Ígérem azonban, hogy ebben a segítségükre leszünk: a szocialisták kimondják az igazságot és leváltják Orbánt. Gondunk lesz rá, hogy a Fidesz szembenézzen a valósággal és annak minden következményével - zárja sorait Mesterházy.

2012. szeptember 9., vasárnap

A hazugságok hete


Forrás: nepszava.hu
Hét napon át hazudott egyfolytában az emberek arcába az Orbán-kormány
A jelek szerint, noha még több mint 100 nap hátra az esztendőből, új "bemondási csúcsot" döntött a kormányzat: ez a hét a blöff és az önblöff jegyében telt. Ráadásul a légből kapott "bemondások" nem torpantak meg a határon, a magyar kormány sikerrel teremtett háború közeli helyzetet a Kaukázusban, illetve megpróbálta ráborítani a tárgyalóasztalt a Nemzetközi Valutaalapra.


2012-09-09 12:30


Nem véletlen, hogy a hét első három napján Ramil Safarov, az örmény tiszttársát baltával gyakorlatilag feldaraboló azeri gyilkos kiadatása uralta a sajtófelületek zömét. Emlékeztetőül: a kabinet hazapostázta Safarovot, mondván, az azeri kormányzat garanciát vállalt rá, hogy a gyilkos hazájában folytatja életfogytig tartó börtönbüntetését. A garanciát - a kormányzat interpretációjában - az a levél jelentette, amiben az azeri igazságügyi minisztérium a vonatkozó jogszabályokat ismertette, nagyvonalúan kifeledve az elnöki kegyelemre vonatkozó passzust. És lám, Szafarov alig bújt ki a különgép ajtaján, az államfő rögvest kegyelemben részesítette. (Megjegyzendő: a magyar állam igényelhetett volna a büntetés valós letöltését deklaráló elnöki nyilatkozatot, nem tette. És hogy a garanciáról szóló magyarázatot a kabinet sem vette túl komolyan, jól jelzi, hogy a kormány nem sietett bemutatni az emlegetett dokumentumot Örményországnak.)

Nem csoda, hogy mindenki mutyit sejtett a háttérben, az optimisták arról suttogtak, hogy Azerbajdzsán euró-milliárdokért vesz államkötvényt, ami ugye az ország tőkeerejét nézve lehetetlen. Az már életszerűbb, amit jereváni lapok írnak, miszerint pénzért cserélt gazdát Safarov, hogy kinek a zsebében mekkora summa landolt, arról nem szól a fáma. Az azeri kiadatásról Orbán mindössze annyit mondott, hogy: ez a történet nem Magyarországról szól hanem két másik országról, "büszke vagyok arra, hogy Magyarország átlátható európai gyakorlatot folytat" , ez nem a mi konfliktusunk, ez a vita nem rólunk szól."

És nehogy kijöjjön az európai gyakorlatból, szerda este Orbán ismét blöffölt egyet, és hírbe hozta - saját magával - az IMF-et. Közreadatott ugyanis egy lista, ami azt taglalta, mit is kérne a mintegy 15 milliárd dolláros hitelért cserébe. (A Magyar az IMF követeli a nyugdíjak csökkentését, a nyugdíjkorhatár-emelését, a családi pótlék csökkentését, személyi jövedelemadó-emelését, privatizációt, az utazási kedvezmények csökkentését, a bürokrácia leépítését, általános, értékalapú ingatlanadó bevezetését, az önkormányzatok kiadásainak csökkentését, a bankadó eltörlését, a bankrendszer feltőkésítését.)

Úgy tűnik, egyetlen piaci szakember vagy külföldi szervezet sem hisz azonban Orbán listájában. Mellár Tamás szerint például arról van szó, hogy a kormány belátta: nincs mese, egyensúlyba kell hozni a büdzsét és a gazdaságot, így végrehajtja a beharangozott intézkedéseket azzal, hogy ez a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárása, majd végül nem születik meg a hitel-megállapodás. A közgazdász szerint az intézkedéscsomag egyébként - egy-két tételtől eltekintve - akár egy valós forgatókönyv része is lehet, csak nem az IMF-é. Saját tervezett intézkedéseit harangozza be a kabinet.

Ráadásul mintha csak Mellárnak akart volna alájátszani, Orbán Viktor hamarost deklarálta - a Facebookon - hogy ilyen (lista)áron bizony nem kell az IMF hitel. Aztán a csütörtöki mondás péntekre már úgy fordult, hogy lesz IMF megállapodás. Az irányváltásban közrejátszhatott, hogy az IMF-ből nem kérő kinyilatkoztatás hatására zuhanni kezdett a tőzsde, és gyengült a forint. Ráadásul kipattant az IMF és az EU közös levele, amiben kevés elvárás szerepel, nincsenek konkrétumok sem az szja-átalakítással, sem a szociális kiadások áttekintésével kapcsolatban. de mindkét területen várnak lépéseket, nyugdíjról és ingatlanadóról szó sem esik.

A kormányfő ennek ellenére ahhoz tartotta magát péntek reggel, hogy van egy 30 pontos IMF-lajstrom, de retirálni próbálván arról beszélt, hogy a kormány majd egy alternatív listát nyújt be. (Szakemberek szerint ez azt jelenti, hogy a kabinet kidolgozza a konkrét intézkedéseket azokon a területeken, melyekről az IMF általánosságban úgy gondolja: megérettek a változásra.) A helyzet viszont annyira lemérgesedett, hogy Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti irodavezetője kiállt a nyilvánosság elé és kijelentette, hogy jelentős pontatlanságokat tartalmaznak a sajtóban megjelent információk. (Aztán Kötcsén tovább forgott az IMF-lemez, itt szintén azt forszírozta a miniszterelnök, hogy meg kell állapodni a Nemzetközi Valutaalappal, ám most a szervezet nem kényszeríthet olyan megszorításokat a kabinetre, mint 2008-ban, ugyanis az MSZP-kormánnyal szemben a mostani kormány politikája viszont nem a megszorításokon alapul, így más alapon kell megállapodni. A megszorítások definiálásával a kormányfő nem veszkődött, így arra sem vesztegetett szót a kormányfő, hogy a kabinet adó- és gazdaságpolitikájának hála több százalékkal zuhantak a reálbérek.)

Azért a péntekre, biztos, ami biztos, még egy blöffel fojtotta le a hetet - ezúttal a választási regisztrációról. A miniszterelnök Lázár Jánosra rímelt, míg a Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt domborította, hogy a feliratkozás a demokráciát teljesíti ki, addig Orbán azt hangsúlyozta: az új választási rendszer nagy érdeme lenne, hogy feleslegesen nem zaklatnak senkit, aki el akar menni választani, az minden információt megkap, aki meg nem, azt nem zavarják. Arról, hogy így drasztikusan csökkenhet a szavazók száma, egyikük sem beszélt.

Ám a jelek szerint Róna Péternek van igaza, amikor arról beszélt az IMF-lista kapcsán, hogy a kormány kiszivárogtatására ő mit sem ad, csak akkor van miről beszélni, ha a kabinet egy, a Nemzetközi Valutaalap által hitelesített felsorolással tud előállni. Ugyanis, summázta a jegybank felügyelőbizottsági tagja, a kabinet rendszeresen mond olyasmit - legutóbb az azeri baltás gyilkos ügyében - amiről napokon belül kiderül, hogy nem igaz. És tényleg, még les se ketyegett a péntek, amikor a Népszabadságnak fideszes képviselők - inkognitóban - már azt magyarázták: nincs olyan 10 pontos IMF-"horrorlista", mint amilyen a Magyar Nemzetben megjelent, mert ez így, ebben a formában nem is létezik.


nepszava.hu