Forrás: nepszava.hu
Hét napon át hazudott egyfolytában az emberek arcába az Orbán-kormány
A jelek szerint, noha még több mint 100 nap hátra az esztendőből, új "bemondási csúcsot" döntött a kormányzat: ez a hét a blöff és az önblöff jegyében telt. Ráadásul a légből kapott "bemondások" nem torpantak meg a határon, a magyar kormány sikerrel teremtett háború közeli helyzetet a Kaukázusban, illetve megpróbálta ráborítani a tárgyalóasztalt a Nemzetközi Valutaalapra.
2012-09-09 12:30
Nem véletlen, hogy a hét első három napján Ramil Safarov, az örmény tiszttársát baltával gyakorlatilag feldaraboló azeri gyilkos kiadatása uralta a sajtófelületek zömét. Emlékeztetőül: a kabinet hazapostázta Safarovot, mondván, az azeri kormányzat garanciát vállalt rá, hogy a gyilkos hazájában folytatja életfogytig tartó börtönbüntetését. A garanciát - a kormányzat interpretációjában - az a levél jelentette, amiben az azeri igazságügyi minisztérium a vonatkozó jogszabályokat ismertette, nagyvonalúan kifeledve az elnöki kegyelemre vonatkozó passzust. És lám, Szafarov alig bújt ki a különgép ajtaján, az államfő rögvest kegyelemben részesítette. (Megjegyzendő: a magyar állam igényelhetett volna a büntetés valós letöltését deklaráló elnöki nyilatkozatot, nem tette. És hogy a garanciáról szóló magyarázatot a kabinet sem vette túl komolyan, jól jelzi, hogy a kormány nem sietett bemutatni az emlegetett dokumentumot Örményországnak.)
És nehogy kijöjjön az európai gyakorlatból, szerda este Orbán ismét blöffölt egyet, és hírbe hozta - saját magával - az IMF-et. Közreadatott ugyanis egy lista, ami azt taglalta, mit is kérne a mintegy 15 milliárd dolláros hitelért cserébe. (A Magyar az IMF követeli a nyugdíjak csökkentését, a nyugdíjkorhatár-emelését, a családi pótlék csökkentését, személyi jövedelemadó-emelését, privatizációt, az utazási kedvezmények csökkentését, a bürokrácia leépítését, általános, értékalapú ingatlanadó bevezetését, az önkormányzatok kiadásainak csökkentését, a bankadó eltörlését, a bankrendszer feltőkésítését.)
Úgy tűnik, egyetlen piaci szakember vagy külföldi szervezet sem hisz azonban Orbán listájában. Mellár Tamás szerint például arról van szó, hogy a kormány belátta: nincs mese, egyensúlyba kell hozni a büdzsét és a gazdaságot, így végrehajtja a beharangozott intézkedéseket azzal, hogy ez a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárása, majd végül nem születik meg a hitel-megállapodás. A közgazdász szerint az intézkedéscsomag egyébként - egy-két tételtől eltekintve - akár egy valós forgatókönyv része is lehet, csak nem az IMF-é. Saját tervezett intézkedéseit harangozza be a kabinet.
Ráadásul mintha csak Mellárnak akart volna alájátszani, Orbán Viktor hamarost deklarálta - a Facebookon - hogy ilyen (lista)áron bizony nem kell az IMF hitel. Aztán a csütörtöki mondás péntekre már úgy fordult, hogy lesz IMF megállapodás. Az irányváltásban közrejátszhatott, hogy az IMF-ből nem kérő kinyilatkoztatás hatására zuhanni kezdett a tőzsde, és gyengült a forint. Ráadásul kipattant az IMF és az EU közös levele, amiben kevés elvárás szerepel, nincsenek konkrétumok sem az szja-átalakítással, sem a szociális kiadások áttekintésével kapcsolatban. de mindkét területen várnak lépéseket, nyugdíjról és ingatlanadóról szó sem esik.
A kormányfő ennek ellenére ahhoz tartotta magát péntek reggel, hogy van egy 30 pontos IMF-lajstrom, de retirálni próbálván arról beszélt, hogy a kormány majd egy alternatív listát nyújt be. (Szakemberek szerint ez azt jelenti, hogy a kabinet kidolgozza a konkrét intézkedéseket azokon a területeken, melyekről az IMF általánosságban úgy gondolja: megérettek a változásra.) A helyzet viszont annyira lemérgesedett, hogy Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti irodavezetője kiállt a nyilvánosság elé és kijelentette, hogy jelentős pontatlanságokat tartalmaznak a sajtóban megjelent információk. (Aztán Kötcsén tovább forgott az IMF-lemez, itt szintén azt forszírozta a miniszterelnök, hogy meg kell állapodni a Nemzetközi Valutaalappal, ám most a szervezet nem kényszeríthet olyan megszorításokat a kabinetre, mint 2008-ban, ugyanis az MSZP-kormánnyal szemben a mostani kormány politikája viszont nem a megszorításokon alapul, így más alapon kell megállapodni. A megszorítások definiálásával a kormányfő nem veszkődött, így arra sem vesztegetett szót a kormányfő, hogy a kabinet adó- és gazdaságpolitikájának hála több százalékkal zuhantak a reálbérek.)
Azért a péntekre, biztos, ami biztos, még egy blöffel fojtotta le a hetet - ezúttal a választási regisztrációról. A miniszterelnök Lázár Jánosra rímelt, míg a Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt domborította, hogy a feliratkozás a demokráciát teljesíti ki, addig Orbán azt hangsúlyozta: az új választási rendszer nagy érdeme lenne, hogy feleslegesen nem zaklatnak senkit, aki el akar menni választani, az minden információt megkap, aki meg nem, azt nem zavarják. Arról, hogy így drasztikusan csökkenhet a szavazók száma, egyikük sem beszélt.
Ám a jelek szerint Róna Péternek van igaza, amikor arról beszélt az IMF-lista kapcsán, hogy a kormány kiszivárogtatására ő mit sem ad, csak akkor van miről beszélni, ha a kabinet egy, a Nemzetközi Valutaalap által hitelesített felsorolással tud előállni. Ugyanis, summázta a jegybank felügyelőbizottsági tagja, a kabinet rendszeresen mond olyasmit - legutóbb az azeri baltás gyilkos ügyében - amiről napokon belül kiderül, hogy nem igaz. És tényleg, még les se ketyegett a péntek, amikor a Népszabadságnak fideszes képviselők - inkognitóban - már azt magyarázták: nincs olyan 10 pontos IMF-"horrorlista", mint amilyen a Magyar Nemzetben megjelent, mert ez így, ebben a formában nem is létezik.
nepszava.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése