2012. január 29., vasárnap

A legújabb matolcsyáda...

Így dicséri Gyurcsányt Matolcsy György

Matolcsy szerint az egykulcsos adó miatt ugrott meg a születésszám.
Gyurcsányék alatt többen szültek. Sokkal többen.
Szerző: Oroszi Babett
Forrás: Femina.hu
2012.01.29.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bizottsági meghallgatásán kijelentette, már az egykulcsos adóval kapcsolatos bejelentések is megmozgatták a magyar férfiak és nők fantáziáját, az elmúlt hat hónap népesedési adatai azt mutatják, hogy a születésszám elmozdult a növekedés felé.

Tényleg nőtt a születésszám

Bár azt senki nem bizonyította eddig - és várhatóan nem is fogja, mivel meglehetősen nehéz ilyesmit bizonyítani -, hogy a szülési kedvnek bármi köze is lenne az egykulcsos adóval kapcsolatos bejelentésekhez, az viszont tény, hogy a június és november közötti időszakban több gyermek jött világra, mint az előző év azonos időszakában.
A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint a születésszám az év első öt hónapjában jelentős, 9,5%-os csökkenést mutatott, a június és november közötti hat hónapban viszont átlagosan 3%-kal több gyermek született, mint tavaly ugyanekkor.

Gyurcsányék alatt sokkal több gyerek született

Elméletileg tehát lehet sikerként értékelni a második Orbán-kormány munkásságát, de ha Matolcsy - meglehetősen furcsa - logikáján haladunk tovább, akkor kijelenthető, hogy a szocialista kormányok gazdaságpolitikája, köztük a Gyurcsány-féle gazdaságpolitika sokkal jobb volt.
A Matolcsy által emlegetett időszakban összesen 45 918 gyermek született, a gazdasági miniszter ezt nevezte az egykulcsos adó sikerének. Ez a szám viszont sokkal alacsonyabb, mint ami az előző évek ugyanezen időszakában jellemző volt.
A KSH adatai szerint a kormányváltás előtt, 2009 június-novemberében összesen 57 357 gyermek, 2008 ugyanezen időszakában pedig 59 424 gyermek született Magyarországon.
Ez annyit jelent, hogy a szocialista kormány 2009-ben 25%-kal, 2008-ban pedig 30%-kal jobban teljesített. Gyurcsány Ferenc 2009 márciusában mondott le, tehát a 2008-as adat - szigorúan Matolcsy logikája alapján - még Gyurcsány miniszterelnökségének és kormányának sikereként értékelendő.
Matolcsy születésszámra vonatkozó kijelentéseit egyébként az ott lévő képviselők halk kuncogással fogadták. Főként, mert a miniszter először azt mondta, hogy maga az egykulcsos adó bevezetése hozta meg a születésszám növekedését, ami azért érdekes, mert az adót 2011 januárjában vezették be, az első eredmények tehát átlagosan kilenc hónap múlva jelentkeznének. Az adat, amire Matolcsy hivatkozott, az év hatodik hónapjával kezdődik. Matolcsy akkor módosított mondandóján, miután erre Szekeres Imre szocialista képviselő felhívta figyelmét.
---------------------------------------------------

2012.01.29. 10:00

Vágó Gábor: „nem én vagyok hülye, hanem ő a helikopter”

Az LMP-s politikus szerint az ehhez hasonló érvelések miatt a tragikomédia és a bohózat között volt Matolcsy György csütörtöki meghallgatása.

A tragikomédia és a bohózat között volt Matolcsy György csütörtöki meghallgatása – ezt Vágó Gábor mondta az Egyenes Beszédben. Az LMP országgyűlési képviselője szerint, amikor a nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, hogy az egykulcsos adórendszer demográfiai szempontból is pozitív változásokat hozott, az ellenzéki képviselők megpróbálták visszafojtani a röhögést, de nehezen ment. A politikus szerint az is tragikus, hogy Matolcsy a 0,1 százalékos belső fogyasztási növekedést sikernek állítja be. Vágó Gábor a meghallgatáson azt monda a nemzetgazdasági miniszternek: már nincs olyan közgazdász, aki szerint jó lenne a gazdaságpolitika. Matolcsy György erre azt válaszolta, hogy ők csak féltékenyek és nem értik az új világ változásait – magyarázta a képviselő.

Az ilyen érvelés körülbelül olyan, mint amikor az óvodások azt mondják: „nem én vagyok hülye, hanem ő a helikopter” – tette hozzá. Giró-Szász András kijelentésével kapcsolatban, hogy nincsenek előfeltételei az IMF tárgyalásoknak, Vágó Gábor azt mondta: írni kellene egy Fidesz – magyar szótárat, hogy mindenki tudja mit takar a kormánypárt kommunikációja. Az LMP-s képviselő szerint tudatosan mást mondanak, mint a valóság. Orbán Viktor kimegy Brüsszelbe, eljátssza a labancot, majd másnap Szijjártó Péter és Giró-Szász András kiveri a rezet, hogy mi vagyunk a jó kurucok – vélekedett a politikus.

Forrás: http://atv.hu/cikk/20120127_vago_gabor 

Mit írt Hillary Clinton Orbán Viktornak?

Indokolatlan átpolitizálás

Hillary Clinton dorgáló levele Orbán Viktornak - itt a teljes szöveg

A Népszabadság birtokába került az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton által december 23-án a magyar kormányfőhöz intézett levele. Alább teljes terjedelmében közöljük a diplomáciai dokumentumot.
Kedves Miniszterelnök Úr!

A június 30-i magyarországi látogatásom idején lezajlott beszélgetésünk nyomán írok most. Mint azt akkor elmondtam, országaink között szoros a kapcsolat, mivel NATO-szövetségesek, gazdasági partnerek és barátok vagyunk. NATO-szövetségesekként mindketten elkötelezettek vagyunk a transzatlanti közösség és egymás biztonságáért, ami abban is kifejeződik, hogy az amerikai és magyar katonák vállvetve harcolnak Afganisztánban, valamint Magyarország bátor tetteiben is, amikor ellátta az amerikai diplomáciai képviseletet is Líbiában. Országaink olyan közös értékekkel és elvekkel is rendelkeznek, amelyekre az elmúlt 20 évben közösen építkeztünk.

Júniusi találkozónk során beszéltünk a magyar demokratikus intézmények megőrzéséről és arról, hogy biztosítani kell ezek további erősödését és növekedését. Kifejeztem aggodalmunkat a tervezett alkotmányos változásokkal kapcsolatban az ön országában, kiemelten kérve az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság és a kormány átláthatósága melletti valódi elkötelezettséget. Nagyra értékeltem azt, hogy akkor elkötelezettségét fejezte ki amellett, hogy Magyarország hű marad demokratikus hagyományaihoz és a személyes szabadságjogok védelméhez.

Kounalakis nagykövet és mások a Külügyminisztériumban azóta is aggodalmukat fejezték ki, mindig a barátság szellemében, és bízva abban, hogy barátaink a magyar kormányban komolyan fogják venni építő jellegű megjegyzéseinket. Aggodalmaink jelentősek és megalapozottak. A sarkalatos törvények szövegének alapos vizsgálatára épülnek, valamint olyan nemzetközi, nagy tiszteletnek örvendő civil szervezetek elemzésén alapulnak, mint a Transparency International, a Riporterek Határok Nélkül, az EU Velencei Bizottsága, vallási szervezetek szövetségei, valamint független magyar társadalmi szervezetek. A közelmúltban aggodalmaink kifejezéséhez csatlakozott az Európai Bizottság Igazsági, Alapjogi és Polgárjogi alelnöke, valamint az EU Pénzügyi Bizottságának hivatala is. Ennél is frissebb fejlemény, mint értesültem, hogy a magyar Alkotmánybíróság néhány sarkalatos törvény bizonyos pontjait alkotmányellenesnek ítélte.

Két hét van Magyarország új Alaptörvénye és számos hozzá kapcsolódó, fontos sarkalatos törvény hatályba lépéséig. Sajnálom, hogy a párbeszéd a magyar és az amerikai kormány között, a kormányunk és a fent említett más konstruktív csoportok építő jellegű észrevételei nem vezettek a törvények alapos újragondolásához. Bár teljes mértékben tiszteletben tartom a magyarok jogát arra, hogy Magyarország számára törvényeket alkossanak, a magam részéről mégis csak sürgetném, hogy fontolja meg a következményeit annak, hogy ha az említett törvények a jövő hónapban változás nélkül lépnek hatályba.

Például, mint azt az Európai Bizottság megjegyezte, az új bírósági szabályozás a bírósági szervezet elnökének kezébe összpontosítja a hatalmat. Véleményünk szerint ez a szabályozás a bírói függetlenséget őrző nagyon fontos fékeket és ellensúlyokat iktat ki a rendszerből. Sok elemző véli úgy, hogy a valódi bírói függetlenség érdekében a Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak kellene adni a bírók kinevezésének és előléptetésének jogát.

Az Egyesült Államok kormányát az is mélységesen aggasztja, hogy nem változtattak az egyházügyi törvényen. Külső megfigyelők véleménye, hogy ellehetetlenítő módon nehézkesek az egyházak és a vallások elismerésének szabályai, az pedig, hogy mindehhez kétharmados parlamenti jóváhagyás is szükséges, indokolatlanul átpolitizálja az alapvető emberi jogokat övező döntéseket. Ami a médiatörvényt illeti, osztjuk az EBESZ, a Freedom House és egy közelmúltbeli nemzetközi sajtó-szakértői akciócsoport aggodalmait, miszerint a törvény túlságosan sok hatalmat koncentrál egy politikai alapon kinevezett Médiatanács kezében. Az, hogy nem újították meg egy népszerű beszélgetős rádiócsatorna engedélyét, komoly aggályokat vet fel azzal a kötelezettségvállalással kapcsolatban, hogy biztosítják a média sokszínűségét.

Ismét nyomatékosan arra kérem Önt, hogy úgy vezesse át Magyarországot a fontos reformokat eredményező törvények általi változásokon, hogy közben megőrzik az egyéni szabadságjogokat és a szükséges fékek és ellensúlyok rendszerét. Remélem, hogy a kormánya úgy viszi át e változásokat a parlamenten, hogy mindeközben az egész világ előtt igazolja, hogy Magyarország elkötelezettsége a demokratikus értékek és az egyéni szabadságjogok iránt szilárdabb, mint valaha.

Szívélyes üdvözlettel:

Hillary Rodham Clinton
 

2012. január 22., vasárnap

Jobboldali közgazdászok is leváltanák már Matolcsyt

"...lassan már nincs olyan jobboldalinak mondott közgazdász, aki szerint Matolcsy Györgyöt ne kellene leváltani. A menetrend szerint érkező követeléseknek szinte már hírértéke sincs (az elmúlt napokban Mellár Tamástól, Kopits Györgytől és Járai Zsigmondtól hallhattunk ilyet), az viszont újdonság, hogy Matolcsy sértődött hangú, minisztériumi fejléces közleményben válaszol is rá.  Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsági elnökének szavaira például úgy reagált, hogy önmagát változatlan lendületben és szellemi-fizikai kondícióban érzi, de többé már nem tekinti barátjának Járait. Kopits György, a Költségvetési Tanács első elnökének Járaival megegyező szólamú észrevételeit pedig azzal utasította vissza, hogy „egy hiteltelen ember ne beszéljen hitelességről”."

Forrás: http://hvg.hu/gazdasag/20120121_rendszamtabla_bkv_imf_egyeni_szamla#rss

Hová süllyed politikusaink stílusa? (a blogger)

Hogyan hallgattatja el a Fidesz-kormány a neki nem tetsző rádiószerkesztőséget?

A hatalom megbukott - a Klubrádió nem hagyja befogni a száját

2012.01. 22. | 18:41
 
Ezt követően Bolgár György, a nevezett médium emblematikus alakja kérdezz-felelek játékra biztatta az egybegyűlteket ilyen formában:

Bolgár: Engedjük, az ország elsötétítését?
Tömeg: Nem!

Bolgár: Engedjük, hogy nemcsak a mi szánkat, hanem az önökét is befogják?
Tömeg: Nem!

És így tovább...

Bolgár utalt a közszolgálati média kormányzati ellehetetlenítésére, a kereskedelmi csatornák depolitizálására is. Rámutatott, hogy a hatalom birtokosai szembefordultak az egész szabad civilizált világgal. Ígérte, nem hagyják befogni a szájukat.


Fotó: STOP/Leéb Ádám

A műsorvezető Pikó néhány pikírt mondatot szentelt a szombati kormánypárti békemenetnek is, mondván, az ott egybegyűltek azokat akarják elzavarni (EU, IMF), akiktől a magyar miniszterelnök éppen pénzt kér. - Szabad sajtó nélkül abszurdisztán lesz Magyarország - tette hozzá

- Egyszerű vállalatvezetőként nem vagyok hozzászokva, hogy egymillió ember előtt beszéljek - mondta Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója. Derültséget keltve hozzátette: "a Médiatanács tagjai lehet, hogy itt vannak, de úgy eltűntek a tömegben, mint szürke strómanok a megnyert frekvencián". Szerinte az a hatalom, amelyik elhallgattatja a kritikus hangokat, az megbukott.

Ahol nincs jogállam, ott nincs szabadság. Ahol nincs szabadság, ott jólét sincsen. Ezt már Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért elnöke mondta. Dénes bírálta az elmúlt 20 év politikai és gazdasági elitjét, akiknek a jóvoltából a közszolgálati újságírók már oda süllyedtek, hogy kiretusálják a híradóból a nem kívánatos közszereplőket és tartalmakat.

Különösen visszataszítónak nevezte, hogy a mai gazdasági- és médiaviszonyok közepette puccos sajtóbál szerveződik, ahol a válogatott újságírók 26 ezer forintért karaokézhatnak és kártyából jósoltathatnak maguknak.

A TASZ vezetője szerint kevés a politikai elit leváltása. Öntudatos olvasókra, hallgatókra, nézőkre van szükség. Szerinte ez van most születőben Magyarországon.

A művei adaptációit a közrádióban minap letiltó Závada Pál író ironikusan jegyezte meg: ma még tüntethetünk, ma még szólhatunk, ma még nem visz el a rendőr. Még. - Tudnia kell a hatalom birtokosainak, hogy csak átmenetileg számolhatják fel a köztársaságunkat, a jogállam értékeit, a rádiónkat - tette hozzá az író.

A Himnusz eléneklése után rendőrbuszok sűrű sorfala között távozott a tömeg a Batthyány-örökmécsestől.

Fidesz-féle egyeztetés: előre megvan az eredmény

Egyeztetni ugyan lehet, de az általuk már előre, mindenféle konzultáció nélkül meghatározott járások száma semmiképpen sem változhat - jelentette ki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön. "Na, ez az a módszer, amiből egyre inkább elege van az önkormányzatoknak" - fogalmazott Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere STOP-hoz eljuttatott pénteki sajtóközleményében.

Amint arról beszámoltunk, január 10-én megjelent egy közlemény a kormany.hu oldalon, miszerint megkezdődött az egyeztetés az új járási rendszerről. A tervezetet az önkormányzatok január 29-éig véleményezhetik, noha erről hivatalos értesítést mind a mai napig nem kaptak.


Szerző: Klopfstein-László Kornél   |   STOP

Wittinghoff Tamás budaörsi polgármester szerint az eredeti közleményben még arról volt szó, hogy országosan 168 járás, Budapesten pedig hét úgynevezett körzet létrehozását tervezi a minisztérium. "Tehát tervezik, vagyis még nem döntötték el" - mutatott rá a városvezető.

A polgármester kifejtette, a járásokról készült koncepció megalapozottságát jól jelzi a háttértanulmányt készítő szervezet vezetőjével 2011. október 7-én készült interjú egy részlete. Ebben ugyanis Oláh Miklós szociológus úgy fogalmazott: "Nem volt sok információnk arról, milyen igazgatási tartalommal kell a járásokat megtöltenünk, ezért mi minden változatra, lehetséges feladat- és hatásköri megoldásra készültünk. Arra is, ha a járások egy decentralizált modell keretében, vagy épp ellenkezőleg, az államigazgatás dekoncentrált szerveiként jönnek létre. A járások számát tekintve három koncepció szerint hét változat jött létre: a százegynéhányas modelltől a 350-400 járásos modellig eltérő változatokat készítettünk."

A fideszesek sem értik

"Egy fontos szempont azonnal világossá vált a koncepció nyilvánosságra kerülésekor. A legfontosabb, hogy minél több járási székhely fideszes kezekben legyen" - hangsúlyozta a városvezető. Hozzátette, mi mással magyarázható például, hogy a jórészt a budaörsi kistérség területén létrejövő új járás székhelye Budakeszi lesz.

Wittinghoff megjegyezte, hogy a 30 ezres lélekszámú Budaörs intézményrendszere, közigazgatása, közlekedési kapcsolatai kiválóak. "Miért kell hát a 14 ezer lakosú, nagyon nehezen megközelíthető, kedvezőtlenebb adottságokkal rendelkező Budakeszit járási székhellyé tenni. Hacsak nem azért, mert annak a településnek fideszes a polgármestere" - teszi fel a kérdést.

Budaörs város képviselő-testületének fideszes tagjai, a körzet fideszes országgyűlési képviselője is teljesen irracionálisnak tartja ezt a döntést - írja a polgármester. A városvezető azt javasolja, vagy legyen Budaörs a járási központ, vagy jöjjön létre egy önálló kistérség Budaörs, Biatorbágy, Herceghalom és Törökbálint részvételével.

Kőbe akarják vésni

"Milyen racionális indoka van hát annak, hogy a Navracsics Tibor vezette minisztérium már most, az egyeztetések elején "kőbe akarja vésni" a még csak tervezetben létező 168-as járás számot?" - kérdezi Wittinghoff.

Szerinte ugyanis az egyeztetés a járások számát nem érinti, "a 168 járás és hét fővárosi körzet fix szám, ami azt is jelenti, hogy ha valaki új járást akar alakítani, azzal kell számolnia, hogy abban megyében egy másik járást kell megszüntetni".

A polgármester végül kifejtette, követeli, hogy a járásokról folytasson tisztességes egyeztetést a kormányzat az önkormányzatokkal, "ezúttal mellőzzék azt a fideszes szokást, hogy már az egyeztetés elején megmondják a végeredményt".

"Fidesz-ország kiépítésének újabb állomása"

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) nem támogatja a járási hivatalok felállítását, így az önkormányzati és állami feladatok szétválásával kapcsolatos javaslatot - szögezte le pénteken a Gémesi György, a MÖSZ elnöke.

Gémesi szükségesnek tartja, hogy kezdődjön érdemi, szakmai egyeztetés a települési önkormányzatokkal a feladat és hatáskörök szétválasztásáról, az önkormányzati hivatalok és a létrehozandó járási hivatalok közötti feladatátadás módjáról és ütemezéséről.

Az MSZP szerint a járások kialakítása "Fidesz-ország kiépítésének újabb állomását" jelenti, annak egyetlen célja az állam és a kormány hatalmának növelése, miközben a vidékiek számára nehezebbé válik a közigazgatási ügyek intézése.

Lamperth Mónika, a szocialista párt országgyűlési képviselője, közjogi kabinetjének vezetője pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a járások a jegyzők és körjegyzők államigazgatási feladatait vennék át, így szerinte számos feladat kerülhet el a településekről, az embereknek pedig utazniuk kell.
Forrás: http://www.stop.hu/belfold/fidesz-fele-egyeztetes-elore-megvan-az-eredmeny/989604/

Orbán Viktor se ismeri jól az alaptörvényt

Orbán Viktor azzal érvelt Stasbourg-ban, az EU parlamenti vitán, hogy a bírák nyugdíjazásának kifogásolása nem az alaptörvény ügye, nem igazságügyi kérdés, hanem nyugdíjügy (a nyugdíjkorhatár egységesítésének ügye). Ez csúsztatás, vagyis egyszerűen nem igaz! (a szerk.)
---------------------
hvg.hu
2012.01.22. 15:01

Hack: úgy tűnik, a miniszterelnök úr sem ismeri az Alaptörvényt

Az alkotmányjogász szerint a bírák nyugdíjazásáról szóló paragrafus az Alaptörvény része, és az ügy nem csak nyugdíj-, de igazságügyi kérdés is.
A Strasbourg-i vita Magyarország számára kedvező volt, mert megnyugodtak a piacok - mondta Hack Péter. Az alkotmányjogász szerint a vitában voltak érdekes fejlemények, például, hogy Orbán Viktor többször hangoztatta, hogy nem ismerik az Alaptörvényt a bírálói. „Úgy tűnik, miniszterelnök úr sem ismeri” – mondta Hack Péter, aki szerint a bírák nyugdíjazásáról szóló paragrafus valóban az Alaptörvény része. 

Az ügy nem csak nyugdíj-, de igazságügyi kérdés is, állította Hack Péter, aki szerint az bírói alapelv, hogy a bírák elmozdíthatatlanok, és az igazságszolgáltatás sérthetetlensége sérül egy ilyen ügy miatt. „Menthetetlen az ügy” – mondta Hack Péter, mert a kulcskérdés Magyarországgal kapcsolatban a kiszámíthatóság és a bizalom. Így működik a világban, hogy akkor jövök befektetni, akkor hozom a pénzemet, ha kiszámítható a környezet. Ha a bíróságok tekintetében alakul ki egy nem kiszámítható környezet, ha valaki ebbe belenyúl, megváltoztat olyat, amit nem kellene megváltoztatni, létrejön egy olyan bizonytalanság, amely azt mondja, hogy nem azért változtatnak meg valamit, mert valamilyen más szándékuk van – tette hozzá. 

Handó Tünde szerepéről Hack Péter elmondta: a szerep nem csak bírói szerep, hanem politikai is. Ráadásul a döntései ellen nincs helye fellebbezésnek, tette hozzá a jogász. Nem lehet a törvényeket úgy módosítani, mint a „simlis közbeszerzési pályázatokat”, mondta Hack Péter, aki szerint a kormánynak akárkit ki szabad neveznie, de a közélet vezetőit nem, esetükben konszenzusra volna szükség.
Forrás: http://atv.hu/

És volt még egy kínos tévedése Orbánnak: a strasbourg-i vitában többször is 2011. április 25-ét említette az alaptörvény elfogadása napjának. Bárki utánanézhet: a parlament az alaptörvényt nem április 25-én, hanem 18-án fogadta el (ekkor volt a végszavazás). (a szerk.)

Melyik nyilatkozata hihető Orbánnak?

Szabadságharcos retorikájával, nagyotmondásokkal, cinikus dumával olyan helyzetbe lavírozta magát Orbán Viktor, hogy már egy szavát se lehet komolyan venni. Amit tegnap mondott, ma pont az ellenkezőjét állítja. Ki hisz neki? Lássuk a hvg.hu egyik cikkét! (a szerk.)

-------------

Bármit mondhat Barroso Orbánnak, elfogadjuk
2012. január 22., vasárnap, 13:30
Szerző: hvg.hu

Gyakorlatilag azt mond José Manuel Barroso Orbán Viktornak, amit akar, a magyar kormányfőnek nem lesznek feltételei, hiszen – a hivatalos nyilatkozatokkal szemben – égetően szükségünk van az uniós készenléti hitelre, és az EU láthatóan az IMF-el szorosan egyeztetve diktál feltételeket Magyarországnak. Fideszes forrásunk szerint mindent hajlandó lesz elfogadni jövő héten Orbán Viktor Brüsszelben.



A „senki ne szóljon bele” stílusú retorikától a „készek vagyunk bármiről tárgyalni, de ez nem jelenti azt, hogy minden elfogadható”-n, át a magyar kormány a héten szerdán az Európai Parlamentben Magyarországról zajlott vita idejére eljutott odáig, hogy Orbán Viktor kormányfő már arról beszélt felszólalásában: „rendelkezésre áll” az esetleges hibák kijavítására, de még itt is arról beszélt, hogy az alkotmányt nem érte kritika, „csak” az átmeneti rendelkezéseket. (Ez egyébként nem volt igaz, Olli Rehn pénzügyi biztos az alkotmányt is említette a jegybanktörvény kapcsán.)

Jövő héten Orbán Viktor José Manuel Barroso bizottsági elnökhöz utazik Brüsszelbe raportra, ide már úgy utazik, hogy pénteken a Michael Spindelegger osztrák alkancellárral folytatott megbeszélései után már azt mondta: a tekintettel a jelenlegi "felfokozott hangulatra" - a magyar kormány olyan, az unió által kifogásolt jogszabályi pontokon is kész változtatni, amit szerinte a közösségi jog egyébként nem követelne meg, és Magyarország megtarthatná az adott szabályozást, sőt egy jogvita végén szerinte a bíróság végül a magyar kormány álláspontja mellett "tenné le a voksát". Azonban mivel a „konfliktusokat nem növelni, hanem csökkenteni akarják, ilyen esetekben is készek törvényt módosítani”.

"Indítsuk újra a Klubrádiót?"

„Mit akarhat még a Bizottság, hogy indítsuk újra a Klub Rádiót?” – ironizált egy fideszes forrásunk, és akár az is elképzelhető, hogy akaratán kívül rátapintott az igazságra: az igények ugyanis nem értek véget a jelek szerint szoros együttműködésben dolgozó Bizottság és az IMF kérései a magyar kormány irányába, jól jelzi ezt az a levél is, amit Neelie Kroes küldött a héten Navracsics Tibornak. Ebben az EU média biztosa konkrétan is megemlíti a Klubrádió ügyét, és azt kéri a magyar kormánytól, hogy „hogy bár ez a terület a kormány kompetenciája, mégis tegye lehetővé több rádiófrekvencia kiosztását”.

Barroso fog diktálni Brüsszelben, Orbán Viktor maximum figyelhet majd
Fotó: AP / Virginia Mayo
Azt már legutóbbi cikkünkben is több kormányzati forrás megemlítette, hogy – ha az EU-val szemben próbálunk is lavírozni – az IMF igényeit feltétel nélkül teljesíteni fogjuk, ott „nincs mozgástér”. Fideszes informátorunk ugyanezt erősítette meg. A jelek szerint így akár a kormányzat számára szimbolikus ügyekben is engednünk kell. Ezek egyike mindjárt az egy kulcsos adó eltörlése lenne, amiről Orbán Viktor ugyan pénteken reggel még azt mondta, hogy „sületlenség”, délutáni sajtótájékoztatóján már úgy fogalmazott, nincs értelme előzetesen bármit kommentálni – miközben Varga Mihály miniszterelnök helyettes már azt mondta a köztévében, hogy ha az IMF szeretné, erről is tárgyalunk. „Végül is már eddig is kétféle adóalap van, hiszen 2002 ezer forintos havi jövedelem fölött marad a szuperbruttó” – mondta erre fideszes forrásunk, hozzátéve, hogy a kormány várhatóan arra is kész lesz, hogy kétharmad helyett mindössze feles törvényben rögzítse az arányos adózást – ha éppen ez lesz a kérés.

Bravúr kell

Szintén elmarad várhatóan az MNB és a PSZÁF összevonása, és az új tagok kinevezése a Monetáris Tanácsba és a jegybank igazgatótanácsába – 2013 után is, hiszen itt az lett volna korábban a lehetséges kompromisszum, hogy Simor András mandátumának 2013-as lejártáig nem nyúlnak hozzá a jelenlegi status quo-hoz.

Forrásunk ugyanígy simán elképzelhetőnek tartotta, hogy 62-ről 65 évre emelik a bírák korhatárát, hiszen ez is kifogás, sőt várhatóan a Szájer József házastársa által vezetett Országos Bírói Hivatal jogkörét is megnyirbálhatják, pontosabban egyes jogokat forrásunk tippje szerint az OBH majd csak az ellenőrző szervként funkcionáló Országos Bírói Tanács egyetértésével gyakorolhat. Forrásunk szerint ugyanakkor nem lehet tudni, mi lehet a feloldása Jóri András adatvédelmi ombudsman hivatala megszüntetésének – mint korábban írtuk, ezzel kapcsolatban egészen abszurd helyzet is kialakulhat.

A jelek szerint tehát végleg kifulladt a „szabadságharc”, és a kormányfőnek legalább akkora kommunikációs „bravúrra” lesz szüksége, hogy megmagyarázza a bizonyítványt Brüsszelben, mint amilyet pénteken Budapesten bemutatott az IMF-hitellel kapcsolatban, amikor azt mondta, mi nem kérjük a német és osztrák adófizetők pénzét, de „a sors iróniája, hogy úgy alakult, hogy ők adni akarják, mi pedig nem állunk félre”.

Forrás: http://hvg.hu/itthon/20120120_orban_barroso_imf#rss

2012. január 6., péntek

Nem mindegy, mit dumálnak a politikusok

Vértes: vagy Orbán lép, vagy nélküle lépnek, vagy pénzügyi csőd jön

A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint a kormányzati kommunikáció tele van zavarokkal, és már csak három lehetőség maradt.



A kormányzati kommunikációban az egyik „hülyeség” a másik után kerül nyilvánosságra, mondta Vértes András, aminek jelentős gazdasági következményei lehetnek, és ezek a bejelentések teljesen lejáratják a magyar kormányt. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint nem véletlen, hogy Fellegi Tamás tartotta a sajtótájékoztatót csütörtökön és nem Matolcsy György. A bejelentés, mely szerint készek vagyunk készenléti hitelről is tárgyalni az IMF-fel, azonnal 4-5 forintot erősített az euró-árfolyamon. Vértes András szerint, amit az IMF-től felveszünk, az készenléti hitel, aminek lehetnek elővigyázatossági elemei. A közgazdász szerint Selmeczi Gabriellának ideje lenne csöndben maradnia, mert a rossz kommunikáció csak árt az országban, olyan ügyekben, amelyekben az amerikai külügyminiszter, vagy Barroso írt levelet.

Három lehetőség van, az első, hogy Orbán Viktor teszi meg a szükséges lépéseket, a második, hogy a Fidesz vezérkara cselekszik Orbán Viktor nélkül, a harmadik pedig a pénzügyi csőd. (...)
Forrás: http://atv.hu/cikk/20120106_vertes_andras

Politikusduma kontra logika

Szájer nyilatkozata megosztja a logikusokat
Kálmán László | 2012. január 6.
Forrás: http://www.nyest.hu/hirek/szajer-nyilatkozata-megosztja-a-logikusokat
 
Amikor a politikusok kinyitják a szájukat, fogalmuk sincs, szavaik milyen következményekkel járhatnak. A fellángoló munkahelyi vitákat komoly tudósoknak kellene megoldaniuk, de közöttük sincs egyetértés. Az eset tanulsága talán az lehetne, hogy általános(ító) kijelentések helyett jobb lenne konkrét dolgokról beszélni.
Gyakran halljuk egy-egy mondattal kapcsolatban, hogy „logikailag ez azt jelenti, hogy ...” vagy hogy „logikailag ebből következik, hogy ...” Bár sokszor érthető a szándék az ilyen állítások mögött, és sokszor kétségtelen, hogy mit értünk „logikai”-n, máskor egyáltalán nem világos, és talán nincs is értelme. Most éppen egy ilyen esetről fogok beszélni. B. Géza kérdezte a következőt:
A napokban olvastuk, hogy Szájer József nyilatkozata szerint valamennyi fideszes párttisztségéről lemondott. Aztán elkezdett terjedni, hogy egyáltalán nem volt fideszes párttisztsége, vagy esetleg csak egy volt neki. A munkahelyemen komoly vita tört ki arról, hogy logikailag igazat mondott-e Szájer, ha egy ilyen tisztsége se volt, vagy ha csak egy volt neki. Mi erről a logika álláspontja?
Szájer József (2000)
Szájer József (2000) (Forrás: Wikimedia Commons / Rita Molnár / CC BY-SA 2.5, 2.0, 1.0)
 
A kérdés egyik érdekessége, hogy a hétköznapi nyelvben a minden, valamennyi, összes szavakat valóban csak akkor szoktuk használni, ha sok mindenről beszélünk. Egyesek szerint nem használhatjuk őket, ha csak egy vagy akár két dologról van szó, hanem legalább három kell hozzá. Én is ezt tapasztalom, a minden részvényem (vagy az összes részvényem, valamennyi részvényemértéktelen mondat tényleg furcsa lenne, ha tudjuk, hogy aki kimondta, annak csak egy vagy két részvénye van. Koncentráljunk most erre a nyelvi kérdésre, ne pedig Szájer József tisztségeire. A rend kedvéért azért leírom, hogy Szájernek saját elmondása szerint két párttisztsége volt, az egyik a Fidesz EP-frakciójának vezetése, a másik pedig az EP Néppárti frakciójában a Fidesz képviselete. (Azt nem tudom, hogy ez utóbbi tényleg független tisztség-e, nem pedig az elsőből következik-e.)

A teljes cikk itt!

Hajmeresztő!

Így tért ki Orbán a felelősség kérdése elől - videó

2012. január 06., péntek, 12:35
Szerző: Dezső András
Forrás: http://hvg.hu/itthon/20120106_orban_viktor_forintgyengules



Arra voltunk kíváncsiak, hogy Orbán Viktor felelősnek tartja-e magát vagy sem a forint drámai gyengülése miatt. Megkérdeztük tőle.
hvg.hu: Felelősnek tartja-e magát a forintgyengülés miatt?
Orbán Viktor: Mármint a jegybankelnök úr? Erről nem nyilatkozott.
hvg.hu: Nem. Ön, miniszterelnök úr!
Orbán Viktor: Semmilyen személyes felelőssége a jegybank elnöknek nem került szóba a tárgyaláson.
hvg.hu: Ön, személy szerint!
Orbán Viktor: Az sem.

Videó itt!

No comment!