Amint arról beszámoltunk, január 10-én megjelent egy közlemény a kormany.hu oldalon, miszerint megkezdődött az egyeztetés az új járási rendszerről. A tervezetet az önkormányzatok január 29-éig véleményezhetik, noha erről hivatalos értesítést mind a mai napig nem kaptak.
Szerző: Klopfstein-László Kornél | STOP
80
|
A polgármester kifejtette, a járásokról készült koncepció megalapozottságát jól jelzi a háttértanulmányt készítő szervezet vezetőjével 2011. október 7-én készült interjú egy részlete. Ebben ugyanis Oláh Miklós szociológus úgy fogalmazott: "Nem volt sok információnk arról, milyen igazgatási tartalommal kell a járásokat megtöltenünk, ezért mi minden változatra, lehetséges feladat- és hatásköri megoldásra készültünk. Arra is, ha a járások egy decentralizált modell keretében, vagy épp ellenkezőleg, az államigazgatás dekoncentrált szerveiként jönnek létre. A járások számát tekintve három koncepció szerint hét változat jött létre: a százegynéhányas modelltől a 350-400 járásos modellig eltérő változatokat készítettünk."
A fideszesek sem értik
"Egy fontos szempont azonnal világossá vált a koncepció nyilvánosságra kerülésekor. A legfontosabb, hogy minél több járási székhely fideszes kezekben legyen" - hangsúlyozta a városvezető. Hozzátette, mi mással magyarázható például, hogy a jórészt a budaörsi kistérség területén létrejövő új járás székhelye Budakeszi lesz.
Wittinghoff megjegyezte, hogy a 30 ezres lélekszámú Budaörs intézményrendszere, közigazgatása, közlekedési kapcsolatai kiválóak. "Miért kell hát a 14 ezer lakosú, nagyon nehezen megközelíthető, kedvezőtlenebb adottságokkal rendelkező Budakeszit járási székhellyé tenni. Hacsak nem azért, mert annak a településnek fideszes a polgármestere" - teszi fel a kérdést.
Budaörs város képviselő-testületének fideszes tagjai, a körzet fideszes országgyűlési képviselője is teljesen irracionálisnak tartja ezt a döntést - írja a polgármester. A városvezető azt javasolja, vagy legyen Budaörs a járási központ, vagy jöjjön létre egy önálló kistérség Budaörs, Biatorbágy, Herceghalom és Törökbálint részvételével.
Kőbe akarják vésni
"Milyen racionális indoka van hát annak, hogy a Navracsics Tibor vezette minisztérium már most, az egyeztetések elején "kőbe akarja vésni" a még csak tervezetben létező 168-as járás számot?" - kérdezi Wittinghoff.
Szerinte ugyanis az egyeztetés a járások számát nem érinti, "a 168 járás és hét fővárosi körzet fix szám, ami azt is jelenti, hogy ha valaki új járást akar alakítani, azzal kell számolnia, hogy abban megyében egy másik járást kell megszüntetni".
A polgármester végül kifejtette, követeli, hogy a járásokról folytasson tisztességes egyeztetést a kormányzat az önkormányzatokkal, "ezúttal mellőzzék azt a fideszes szokást, hogy már az egyeztetés elején megmondják a végeredményt".
"Fidesz-ország kiépítésének újabb állomása"
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) nem támogatja a járási hivatalok felállítását, így az önkormányzati és állami feladatok szétválásával kapcsolatos javaslatot - szögezte le pénteken a Gémesi György, a MÖSZ elnöke.
Gémesi szükségesnek tartja, hogy kezdődjön érdemi, szakmai egyeztetés a települési önkormányzatokkal a feladat és hatáskörök szétválasztásáról, az önkormányzati hivatalok és a létrehozandó járási hivatalok közötti feladatátadás módjáról és ütemezéséről.
Az MSZP szerint a járások kialakítása "Fidesz-ország kiépítésének újabb állomását" jelenti, annak egyetlen célja az állam és a kormány hatalmának növelése, miközben a vidékiek számára nehezebbé válik a közigazgatási ügyek intézése.
Lamperth Mónika, a szocialista párt országgyűlési képviselője, közjogi kabinetjének vezetője pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a járások a jegyzők és körjegyzők államigazgatási feladatait vennék át, így szerinte számos feladat kerülhet el a településekről, az embereknek pedig utazniuk kell.
Forrás: http://www.stop.hu/belfold/fidesz-fele-egyeztetes-elore-megvan-az-eredmeny/989604/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése