Szájer nyilatkozata megosztja a logikusokat
Kálmán László | 2012. január 6.
Forrás: http://www.nyest.hu/hirek/szajer-nyilatkozata-megosztja-a-logikusokat
Amikor a politikusok kinyitják a szájukat, fogalmuk sincs, szavaik milyen következményekkel járhatnak. A fellángoló munkahelyi vitákat komoly tudósoknak kellene megoldaniuk, de közöttük sincs egyetértés. Az eset tanulsága talán az lehetne, hogy általános(ító) kijelentések helyett jobb lenne konkrét dolgokról beszélni.
Gyakran halljuk egy-egy mondattal kapcsolatban, hogy „logikailag ez azt jelenti, hogy ...” vagy hogy „logikailag ebből következik, hogy ...” Bár sokszor érthető a szándék az ilyen állítások mögött, és sokszor kétségtelen, hogy mit értünk „logikai”-n, máskor egyáltalán nem világos, és talán nincs is értelme. Most éppen egy ilyen esetről fogok beszélni. B. Géza kérdezte a következőt:
A napokban olvastuk, hogy Szájer József nyilatkozata szerint valamennyi fideszes párttisztségéről lemondott. Aztán elkezdett terjedni, hogy egyáltalán nem volt fideszes párttisztsége, vagy esetleg csak egy volt neki. A munkahelyemen komoly vita tört ki arról, hogy logikailag igazat mondott-e Szájer, ha egy ilyen tisztsége se volt, vagy ha csak egy volt neki. Mi erről a logika álláspontja?A kérdés egyik érdekessége, hogy a hétköznapi nyelvben a minden, valamennyi, összes szavakat valóban csak akkor szoktuk használni, ha sok mindenről beszélünk. Egyesek szerint nem használhatjuk őket, ha csak egy vagy akár két dologról van szó, hanem legalább három kell hozzá. Én is ezt tapasztalom, a minden részvényem (vagy az összes részvényem, valamennyi részvényem) értéktelen mondat tényleg furcsa lenne, ha tudjuk, hogy aki kimondta, annak csak egy vagy két részvénye van. Koncentráljunk most erre a nyelvi kérdésre, ne pedig Szájer József tisztségeire. A rend kedvéért azért leírom, hogy Szájernek saját elmondása szerint két párttisztsége volt, az egyik a Fidesz EP-frakciójának vezetése, a másik pedig az EP Néppárti frakciójában a Fidesz képviselete. (Azt nem tudom, hogy ez utóbbi tényleg független tisztség-e, nem pedig az elsőből következik-e.)
A teljes cikk itt!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése