A hazai sikersztori
Simicskát üldözik
Szabályos ellenzéki hajtóvadászat indult a Fidesz gazdasági
háttéremberének kikiáltott Simicska Lajos után. A Népszabadság kiderítette, hogy
a Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. „tényleges tulajdonosának minősülő
természetes személy dr. Simicska Lajos”. Az MSZP szerint Orbán Viktor
miniszterelnök és kormányának tagjai csak "bábok" a gazdasági oligarchák
kezében, míg az LMP már korábban megalkotta a "Lex Közgépet". Egy közbeszerzési dokumentumból kiderült Simicska Lajos évek óta őrzött titka - írta a Népszabadság. Papír van róla, hogy az óvatos megfogalmazások szerint is kormányközeli üzletember a Közgép Zrt. tulajdonosa.
A Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. „tényleges tulajdonosának minősülő természetes személy dr. Simicska Lajos” – olvasható a lap által megismert, Nyilatkozat címet viselő dokumentumban, amelyet Németh Miklós vezérigazgató írt alá.
Tényleg Simicskáé?A minden jel szerint a Közgép vezérigazgatójának kezéből kikerült nyilatkozat nem lenne több, mint egy közbeszerzési ajánlati dokumentáció egy oldala, ha a magyar cégbíróságon bejegyzett hétköznapi gazdasági társaságok valamelyike állította volna ki. Egy átlagos cégnél legalábbis a tulajdonos, illetve a tulajdonosok adatai a cégnyilvántartásban elérhetők. A Közgép azonban nem hétköznapi és nem is átlagos vállalkozás.
A HVG fotója Simicska Lajosról,
1999-ből
Sajtómunkások tucatjainak ad munkát több éve a bizonyosság megtalálása: vagyis annak igazolása, hogy a Közgép nemcsak a szóbeszéd szerint, de ténylegesen is Simicska Lajos cége. Minden igyekezet ellenére azonban évek óta sehol nem bukkant fel olyan irat, ami bizonyította volna, hogy a magyarországi „futottak még” vállalkozások sorából rövid idő alatt magát a legnagyobbak közé felküzdő vállalatnak a pletykán kívül bármi köze is lenne a Fidesz egykori pártpénztárosához.
Olyannyira, hogy Simicska Lajost a média óvatosabb fele nem is szívesen nevezte meg a Közgép tulajdonosaként. A szerkesztőségek és jogászaik nem szívesen vállalták, hogy egy sajtóperben a bíróság előtt próbálják valamivel alátámasztani: nemcsak úgy hallották, de bizonyítani is tudják az egyre befolyásosabb üzletember érdekeltségét az állami nagyberuházásoknál milliárdokat kasszírozó építőipari cégben. Erre ugyanis nem volt bizonyíték. Mindenki azt mondott, amit akart.
Leírták: ő az
A kínzó bizonytalanság korszaka most lezárulhat. E hivatalos nyilatkozat szerint Németh Miklós leírta és aláírta: a Közgép tulajdonosa Simicska Lajos. Ezen pedig az sem változtat, hogy a vezérigazgató törvényi kötelezettségének tett eleget, amikor megnevezte cége tényleges tulajdonosát. Az új közbeszerzési törvény szerint ugyanis ha részt akar venni vállalatával egy közbeszerzési eljáráson, nyilatkoznia kell a Közgép tulajdonosainak kilétéről is.
Már vicc is van róla
A második Orbán-kormány megalakulása előtt egy újságíró
fölteszi Orbán Viktornak a kérdést: - Elárulja, hogy mi a programja?
- Ellopunk 2000 milliárd forint közpénzt és egy bolgár tanulmányt.
- Egy bolgár tanulmányt?! - kérdezi meglepetten az újságíró, mire Orbán Simicska Lajoshoz fordul: - Látod? Mondtam, hogy az a kétezer milliárd senkit sem fog érdekelni.
(petofiutca.blog.hu)
- Ellopunk 2000 milliárd forint közpénzt és egy bolgár tanulmányt.
- Egy bolgár tanulmányt?! - kérdezi meglepetten az újságíró, mire Orbán Simicska Lajoshoz fordul: - Látod? Mondtam, hogy az a kétezer milliárd senkit sem fog érdekelni.
(petofiutca.blog.hu)
Márpedig nyilatkozata láthatóan éppen egy közbeszerzési eljárás kiírója számára készült. Méghozzá azért, hogy egyértelművé tegye: a Közgép esetében nem állnak fenn a közbeszerzési törvény szerinti kizáró körülmények. Azaz cégükre nem áll, hogy olyan nem szabályozott tőzsdén jegyzett társaság, amelynek a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásáról, megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi törvény szerint tényleges tulajdonosa nem megismerhető. Ezt bizonyítandó nevezte meg a tényleges tulajdonost. Meglehet, Simicska Lajos nem a Közgép vezérigazgatóját kárhoztatja majd „titka” nyilvánosságra kerüléséért. A Közbeszerzési Értesítőben megjelent kiírások alapján a Közgép több mint egytucatnyi pályázatkiírónak elküldhette ezt a nyilatkozatát. Ilyen például a HM Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatala, amely éppen kármentesítésre keres vállalkozókat, vagy a mélyépítőt kereső XVII. kerületi önkormányzat, az M5-ös autópályán építkező Állami Autópálya-kezelő, a rendezvénytér kialakítására készülő győri polgármesteri hivatal, vagy akár a Baross tér felszíni rendezéséhez kivitelezőt kereső BKV.
Simicska Lajos tehát elsősorban a „törvényhozó barátainak” köszönheti, hogy fény derült kapcsolatára a Közgép Zrt.-vel. Orbán Viktor kormányának rohamtempóban zajló törvénykezése nélkül legalábbis aligha kerülhetett volna be a 2012. január 1-jén hatályba lépett közbeszerzési törvénybe az a passzus, amely előírja, hogy a közbeszerzési pályázatokon részt vevő cégeknek nyilatkozniuk kell tulajdonosaik kilétéről. Így a Közgépnek is dr. Simicska Lajosról.
Lex Közgép az LMP-től
A kormánypártok „megfeledkeztek” róla, ezért az LMP nyújtott be törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, hogy érvényesülni is tudjon az Alaptörvény rendelkezése az állami források átlátható elosztásáról. Ha a kétharmados többség komolyan venné a korrupcióellenes előírást, akkor például az eddig ismeretlen tulajdonosi hátterű Közgép a több százmilliárdos állami megbízások helyett semmit sem kaphatott volna - közölte lapunkkal az ellenzéki párt.
A zöldek szerint a Közgép "a Fideszes mutyibirodalom zászlóshajója". Állítják: jelenleg mintegy 300 milliárd forintnyi értékben vannak hatályban olyan, állami megbízásokra vonatkozó szerződések, amelynek egyedüli vállalkozóként vagy konzorcium résztvevőjeként a Közgép a kezdeményezettje.
A cég tavaly 34 milliárdos hitelkeretet kapott az állami Magyar Fejlesztési Banktól, de azt a bank nem árulta el, hogy azt pontosan miért, milyen feltételekkel és milyen kamatokkal nyújtotta. A közvélemény joggal volt kíváncsi arra, hogy kik a cég tulajdonosai. A Közgép vezetői azonban ezt egy ügyes trükkel eddig rejtegették a nyilvánosság előtt: az elmúlt években a cég közgyűlésein csak a fél százaléknál is kisebb tulajdoni háttérrel rendelkező vezérigazgató vett részt, így az érvénytelen közgyűlések után összehívott új közgyűlésen a vezérigazgató már egyedül képviselte a tulajdonosokat.
Nem átlátható
Pedig a januárban életbe lépő Alaptörvény kimondja, hogy csak átlátható hátterű cégek juttatnak állami forrásokhoz, sőt az Alaptörvény életbelépéséhez szükséges átmeneti rendelkezések azt is lehetővé teszik, hogy ezt a szabályt a már meglévő szerződésekre is vonatkoztassák. A Fideszes törvénygyárnak azonban nem sikerült az ehhez szükséges külön törvényt megalkotnia.
Az LMP ezért olyan törvényjavaslatot nyújt be, ami kimondja, hogy csak átlátható tulajdonosi hátterű cégek kaphassanak állami megbízásokat, a már leszerződött cégek pedig kötelesek nyilvánossá tenni, hogy kik a tényleges tulajdonosaik. A korrupció ellen ugyanis az átláthatóság a leghatékonyabb ellenszer. Ne az újságírók szemfülességén múljon, hogy kiderüljön, kiknek a zsebét tömik meg az adófizetők pénzéből. A választóknak joguk van tudni, hogy Orbán Viktor egykori kollégiumi szobatársának cégei milyen állami megbízásokhoz jutottak - szögezte le Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese.
MSZP: Orbán Viktor és kormánya "a gazdasági oligarchák bábja"
Az MSZP szerint Orbán Viktor miniszterelnök és kormányának tagjai csak "bábok" a gazdasági oligarchák kezében, "az őket mozgató bábművészek pedig nem mások, mint a Simicska Zrt. és a Nyerges Kft. környékén megtalálható gazdasági-politikai szereplők". Török Zsolt, a párt szóvivője, még szombaton tartott sajtótájékoztatót a Budapesti Bábszínház előtt - jelezve, hogy az egész orbáni kormányzást csak "bábjátéknak" tartja.
– A Simicska-Nyerges-tengely befolyása jól nyomon követhető a többi közt a fejlesztési tárcánál". A miniszter, Németh Lászlóné is ebből a cégbirodalomból érkezett, Nyerges Zsolt ugyanakkor "a tárcavezető ellenőrzésére" saját állatorvos testvérét bízta meg politikai tanácsadóként a fejlesztési ügyek felügyeletével.
A szocialista politikus kijelentette azt is, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumban Nyerges Zsolttal nemcsak Fazekas Sándor miniszter ápolt korábban jó kapcsolatokat, hanem helyettes államtitkára, Búsi Lajos is. A Concordia Közraktár Zrt. vezetője az a Bártfai Márton lett, aki korábban a Közgép Zrt. által tulajdonolt Budai Malomipari Kft. ügyvezetője volt, az Országos Villamos Távvezeték Zrt. vezérigazgatója pedig Gobcsa Péter, aki korábban évtizedekig volt a Közgép jogelődje, a felszámolt Ganz-Röck Zrt. vezetője - közölte a szocialista politikus.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány 2010-ben kinevezett elnöke, Lengyel Györgyi is sajtóhírek szerint Nyerges Zsolt közbenjárásával tudta megszerezni a Szolnok megyei kormánymegbízotti státust. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke, Petykó Zoltán, aki korábban a Közgép felügyelőbizottságának elnöke volt, lányát Petykó Adriennt korábban a Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetési főosztályának vezetőjévé nevezték ki - sorolta Török Zsolt.
Az MSZP mindezek miatt arra szólítja fel a választókat, keressék fel lakóhelyük fideszes képviselőit és mondják el nekik: nem azt ígérték, amit most a gazdaságpolitikában "művelnek". Ez ugyanis csak arról szól, hogy az embereket kifosztják, saját haverjaik zsebét pedig bőségesen megtömik - közölte Török Zsolt.
Török Gábor: a hazai sikersztori
Ha figyelmesen olvassuk ezeket az írásokat, a politikai
korrupció különféle hazai formáihoz szokott szemünk egy újdonságra könnyen
felfigyelhet - írta Török Gábor politológus a blogjában. Ezek az esetek ugyanis nem tartalmaznak
nyilvánvalóan, azonnal észrevehetően és könnyen megérthetően
törvénytelenségre utaló részleteket. Nincs olyan eleme a történetnek, ahol
nokiás dobozok jelennének meg, de még a vállalkozó-politikus korrupt
viszonyrendszerének megszokott formái is hiányoznak. Amit látunk, az leginkább
egy olyan vállalatbirodalom működésére emlékeztet, amelynek a politika csak az
egyik – igaz, kiemelten fontos – üzletága. Annyira fontos, hogy nem is érdemes
kizárólag politikusokra hagyni: az érdekkör nem csupán ezer szállal kötődik a
politikához, hanem jelentős részben benne is van. Ha igazak az információk,
ebben a viszonyban még annak eldöntése sem egyszerű, hogy valójában ki irányít,
ki hozza a döntéseket, illetve létezik-e a tág értelemben vett kormányon belül
egy kisebb kabinet, amely nem feltétlenül csak a politikai logikának
alárendelten működik - írta Török Gábor.
Ez az új szervezett és centralizált szisztéma nehezen megfogható, nehezen megsérthető. Ha jól teszi a dolgát, még az is erősen kérdéses, hogy akár csak egyetlen ügyben eljárás indulhat majd valamikor a működtetőivel szemben (ennyiben mindenképpen helytálló a Fidesz azon érvelése, hogy ez a ciklus egyelőre ezen a téren alapvetően "tiszta"). Ugyanakkor azt is látni kell, hogy természetéből adódó monopolisztikus hajlamai miatt rettenetes feszültségeket gerjeszt, nem csupán kívül, a piacon, de házon belül is. Ahhoz azonban, hogy igazán sérüljön, hogy a szaporodó információk többek legyenek ilyen-olyan találgatásoknál, kellene egy magyar Robert Ježić. Nélküle ez a történet, ezt érdemes belátni, ma csak egy - a politikai kapcsolatokkal kifejezetten ügyesen építkező - sajátos hazai sikersztori.
Ez az új szervezett és centralizált szisztéma nehezen megfogható, nehezen megsérthető. Ha jól teszi a dolgát, még az is erősen kérdéses, hogy akár csak egyetlen ügyben eljárás indulhat majd valamikor a működtetőivel szemben (ennyiben mindenképpen helytálló a Fidesz azon érvelése, hogy ez a ciklus egyelőre ezen a téren alapvetően "tiszta"). Ugyanakkor azt is látni kell, hogy természetéből adódó monopolisztikus hajlamai miatt rettenetes feszültségeket gerjeszt, nem csupán kívül, a piacon, de házon belül is. Ahhoz azonban, hogy igazán sérüljön, hogy a szaporodó információk többek legyenek ilyen-olyan találgatásoknál, kellene egy magyar Robert Ježić. Nélküle ez a történet, ezt érdemes belátni, ma csak egy - a politikai kapcsolatokkal kifejezetten ügyesen építkező - sajátos hazai sikersztori.
--------------------------------
Szerda, 2011. augusztus 24. 15:40
A Népszava lerántja a leplet a Simicska-birodalomról
Értékén kéne kezelni a Simicska-birodalmat - Jó lehetőség
kínálkozna a magyar kormánynak, hogy megfontolja Simicska Lajos birodalmának
megvásárlását, mivel a Fidesz közeli vállalkozó egyik Nyerges Zsolttal közösen
jegyzett svájci cége bezárására kényszerült. Az osztalékot nem fizető és
részvényértékét veszítő Mol-ra kidobott 500 milliárdnál ez jobb befektetés
lenne. Azért is, mert a Simicska-cégek tulajdonosi háttere legalább olyan
talányos, mint a Mol-ból kiebrudalt Szurgutnyeftyegázé volt.
A Fidesz háttéremberének tartott Simicska-birodalomnak példásnak
nevezhető gyarapodása egy pillanatra sem áll le. A Fidesz szerint nagy
szükségünk is van a nemzeti nagytőke töretlen gyarapodására, akár a magyar állam
anyagi részvételével, esetleg szemlesütő támogatásával is, függetlenül attól,
hogy ennek bizonyos gyorsító szakaszai svájci cégeken keresztül valósulnak meg a
leghatékonyabban - írta a Népszava.
A cégbirodalom szerényen háttérben meghúzódó tehetséges, és a magyar politikai elittel gyümölcsöző kapcsolatokat fenntartó vetetője főleg azzal tűnik ki, a többi kisebb kaliberű kapitalistasüvölvénytől, hogy üzletpolitikájában a kapcsolati tőkét nem a reálgazdaság vérzivataros környezetében igyekszik pénztőkévé alakítani, hanem a sokkal nyugalmasabb, könnyebben kezelhető állami megrendelések terepén, ahol ma már vitán felül szaktekintélynek számít - szögezte le a napilap.
Még akkor is, ha néha kisebb visszavonulásokat kell fújnia, mint legutóbb augusztus 12-én, amikor megszüntette a nem kevésbé tehetséges és sokoldalú üzletemberrel, Nyerges Zsolttal együtt jegyzet svájci Kft-jét, miután azt nemtelen sajtótámadások érték, mégpedig annak ellenére, hogy senkinek lövése sem volt arról, hogy bármi olyasmi folyt volna a Basis Invest GmbH-ban, amely a hatályos svájci, vagy magyar törvények bármely betűjét sértette volna. Annál is inkább, mert a svájci törvények betűitől eltérően a magyart bármikor Simicska igényeihez igazítja a parlamenti kétharmad, ha azt látja, hogy nemtelen versenytárs jelenik meg, mondjuk az utcai plakátok piacán. Váratlan és meglepő a közös vállalkozás ilyen kurta-furcsa bezárása, mivel a két kényszervállalkozó (mivel nyilván az extraprofit szerzésének kényszere vitte őket együtt ilyen távoli vidékre) korábban egészen jól jövedelmező üzleteket harcoltak ki maguknak a (másokkal) nem olyan barátságos, és az állam minden fillérét keményen a fogához verő Fidesz-kormánytól - írta a Népszava.
A napilap szerint nem kis szerepe lehetett tehát a cégbezárásban a vállalkozókat zaklató magyar sajtónak is, amely nagy előszeretettel kutakodik a milliárdos állami megrendelések körül, ahol - pechjére - mindig látókörébe kerül Simicska Lajos. Vagy váratlan tendergyőzelmeivel, vagy azzal, hogy versenyt sem írnak ki, csak egyszerűen megbízzák a nagy állami megrendelésekkel a már sokszor bizonyított vállalkozót, és társait, köztük az említett Nyerges Zsoltot is. Ilyen például a kolontári vörösiszap kárelhárítási munkája, ahol repkednek az állami milliárdok, szorgosan teljesítenek a Simicskaféle cégek, épül és szépül a környék, vele Simicska birodalma is. Nem arról van szó, hogy aránytalan mértékben jutnak feladathoz Simicska és cégei, tehát, hogy egyre nagyobb szeletet hasít ki az állam által, adófizetői lisztből sütött tortából, hanem arról van szó, hogy a torta lesz egyre nagyobb, így mára már jut belőle Simicska Lajos távoli rokonainak is. (A Pápa melletti Ugodról hozták a kármentesítéshez szükséges murvát. Ezt a bányát a Dolomit 2002 Kft. bérli, melynek tulajdonosa Simicska József és Simicska Tibor. Ők a Fidesz gazdasági holdudvarába tartozó Simicska Lajos távoli rokonai. -Titkos kármentesítés -Népszabadság, 2011. 08. 19.)
A cégbirodalom szerényen háttérben meghúzódó tehetséges, és a magyar politikai elittel gyümölcsöző kapcsolatokat fenntartó vetetője főleg azzal tűnik ki, a többi kisebb kaliberű kapitalistasüvölvénytől, hogy üzletpolitikájában a kapcsolati tőkét nem a reálgazdaság vérzivataros környezetében igyekszik pénztőkévé alakítani, hanem a sokkal nyugalmasabb, könnyebben kezelhető állami megrendelések terepén, ahol ma már vitán felül szaktekintélynek számít - szögezte le a napilap.
Még akkor is, ha néha kisebb visszavonulásokat kell fújnia, mint legutóbb augusztus 12-én, amikor megszüntette a nem kevésbé tehetséges és sokoldalú üzletemberrel, Nyerges Zsolttal együtt jegyzet svájci Kft-jét, miután azt nemtelen sajtótámadások érték, mégpedig annak ellenére, hogy senkinek lövése sem volt arról, hogy bármi olyasmi folyt volna a Basis Invest GmbH-ban, amely a hatályos svájci, vagy magyar törvények bármely betűjét sértette volna. Annál is inkább, mert a svájci törvények betűitől eltérően a magyart bármikor Simicska igényeihez igazítja a parlamenti kétharmad, ha azt látja, hogy nemtelen versenytárs jelenik meg, mondjuk az utcai plakátok piacán. Váratlan és meglepő a közös vállalkozás ilyen kurta-furcsa bezárása, mivel a két kényszervállalkozó (mivel nyilván az extraprofit szerzésének kényszere vitte őket együtt ilyen távoli vidékre) korábban egészen jól jövedelmező üzleteket harcoltak ki maguknak a (másokkal) nem olyan barátságos, és az állam minden fillérét keményen a fogához verő Fidesz-kormánytól - írta a Népszava.
A napilap szerint nem kis szerepe lehetett tehát a cégbezárásban a vállalkozókat zaklató magyar sajtónak is, amely nagy előszeretettel kutakodik a milliárdos állami megrendelések körül, ahol - pechjére - mindig látókörébe kerül Simicska Lajos. Vagy váratlan tendergyőzelmeivel, vagy azzal, hogy versenyt sem írnak ki, csak egyszerűen megbízzák a nagy állami megrendelésekkel a már sokszor bizonyított vállalkozót, és társait, köztük az említett Nyerges Zsoltot is. Ilyen például a kolontári vörösiszap kárelhárítási munkája, ahol repkednek az állami milliárdok, szorgosan teljesítenek a Simicskaféle cégek, épül és szépül a környék, vele Simicska birodalma is. Nem arról van szó, hogy aránytalan mértékben jutnak feladathoz Simicska és cégei, tehát, hogy egyre nagyobb szeletet hasít ki az állam által, adófizetői lisztből sütött tortából, hanem arról van szó, hogy a torta lesz egyre nagyobb, így mára már jut belőle Simicska Lajos távoli rokonainak is. (A Pápa melletti Ugodról hozták a kármentesítéshez szükséges murvát. Ezt a bányát a Dolomit 2002 Kft. bérli, melynek tulajdonosa Simicska József és Simicska Tibor. Ők a Fidesz gazdasági holdudvarába tartozó Simicska Lajos távoli rokonai. -Titkos kármentesítés -Népszabadság, 2011. 08. 19.)
------------------------------------------
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése