2011. december 30., péntek

"Orbán Viktor egypárti állammá akarja visszaalakítani Magyarországot, ahol az ő pártja van hatalmon"

2011. december 30. péntek 13:40 |


Orbán Viktorról és a Fidesz-frakcióról közöl értékelő írásokat a londoni The Times, illetve a The Economist. Német és olasz lapok szintén foglalkoztak Magyarországgal.

A The Times című vezető konzervatív brit napilap pénteki kiadásának véleményrovatában Victor Sebestyen író-publicista azt írja, hogy Orbán Viktor a szovjet típusú kommunizmus alkonyának éveiben a közép-európai ellenzéki modellje volt, félelmetesen okos, aki ugyanolyan könnyedén beszélt John Locke filozófiájáról, mint a rockzenéről. Értette, hogyan működik a Nyugat, és újságíróknak azt mondogatta, hogy a demokratikus világban a sajtószabadságot csodálja mindenekfelett.

A The Times pénteki írásának szerzője szerint azonban "a demokraták kedvence" húsz évvel később "az EU legzsarnokibb vezetőjévé alakult át". Orbán Viktor egypárti állammá akarja visszaalakítani Magyarországot, ahol az ő pártja van hatalmon. Miközben az európai vezetők a pénzügyi válságra összpontosítanak, ő kétharmados parlamenti többségét olyan törvények elfogadtatásra használta, amelyek demokratikus válságot okozhatnak Európában.

"Orbán Magyarországa a maga módján ugyanakkora próba elé állítja az EU-t, mint Görögország"

Victor Sebestyen szerint "Orbán Magyarországa a maga módján ugyanakkora próba elé állítja az EU-t, mint Görögország". Az európai vezetőknek van lehetőségük szankciókra. Máris reális kilátás van arra, hogy nem lesz újabb pénzügyi segítség az EU és az IMF részéről, és tekintettel a GDP 80 százaléka feletti adósságállományra, felsejlik a csőd lehetősége.

A The Economist című folyóirat kelet-európai blogrovatának Fidesz-nyáj című, iróniával átszőtt írása szerint a Fidesz parlamenti képviselői olyan engedelmesek, hogy sokan közülük éppen most szavazták ki magukat saját állásukból, miután a parlament jóváhagyta a képviselők létszámának csökkentéséről szóló törvényt. "Bennfentes diplomáciai források" szerint ugyanakkor mindazoknak, akik jó eséllyel elveszítik képviselői helyüket, kényelmes állásokat ajánlottak fel az államigazgatásban.

Német hetilap: "a magyar problémák nemzetközi problémák lettek"

A Die Zeit című német hetilap Orbán úrnak problémája akadt címmel közölt beszámolót évzáró számában a magyar belpolitikai helyzetről. A cikk alcímében a szerző, Alice Bota azt írta, hogy miközben Magyarország pénzügyi válságba csúszik, erősödik a demokratikus tiltakozás a miniszterelnökkel szemben. Az írás bevezetőjében Bota megjegyezte: "egymás után érkeznek az aggódó levelek a budapesti minisztériumokba." Az üzenet: "nem folytatható tovább az, ahogyan Orbán Viktor miniszterelnök Magyarországot kormányozza."

A Die Zeit szerint az EU és az uniós tagállamok másfél éven keresztül "tétlenül nézték" az ország ideológiai alapon végzett átalakítását. "A kétharmados parlamenti többséggel Orbán és pártja, a Fidesz támadhatatlannak tűnt" - jegyezte meg Bota. "Most azonban a magyar problémák nemzetközi problémák lettek" - tette hozzá, utalva egyebek között a leminősítésekre, majd megállapította, hogy a pénzügyi válság "gyengíti Orbánt és támadhatóvá teszi kívülről is."

Alice Bota emlékeztetett José Manuel Barroso és Hillary Clinton levelére, illetve arra, hogy januárban tárgyalások kezdődnek a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val. "Ám ha Orbán kitart irányvonala mellett, akkor bizonyára nem lesznek újabb hitelek" - jegyezte meg. Utalva Vivane Reding uniós biztos levelére hozzátette, hogy Brüsszelben "nem csak a gazdaságpolitikai vonalvezetés kelt megkésett riadókészültséget."

Orbán Viktor miniszterelnök olvas az Országgyűlés plenáris ülésén - MTI Fotó: Máthé Zoltán
MTI Fotó: Máthé Zoltán

A Die Welt című konzervatív német napilap pénteki számát a 2012-es kilátások elemzésének szentelte. A lap vizsgálta egyebek között a tőzsdén várható folyamatokat, és ezzel összefüggésben felvázolta azt a lehetőséget is, hogy Magyarország fizetésképtelenné válik. A magyar csődtől a DAX szárnyalásáig című írásában a Die Welt megjegyezte: az euróövezeten kívül is akadnak országok, amelyek "benne vannak a slamasztikában", és "mindenekelőtt Magyarország veszélyeztetett". A Die Welt röviden ismertette az állampapír-piaci helyzetet és megjegyezte, hogy a svájci UBS bank úgymond felvette a magyar csődöt a 2012-ben lehetséges meglepetések listájára.

Olasz lapok: "az új Magyarország, mely aggasztja Európát"

Az új Magyarország, mely aggasztja Európát címmel közölt címoldalas cikket a legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera brüsszeli tudósítójától, aki szerint az európai parlamentben Magyarország választási jogának felfüggesztését vizsgálják.

A külpolitikai rovatban Tapasz a sajtónak, képviselők bilincsben, Orbán Magyarországa megijeszti Európát címmel folytatódó cikk alcíme hangsúlyozta, hogy "Clinton is szembeszállt a kormányfő önkényuralmi sodrásával". A cikket Giorgio Pressburger író Szegény ország, mely elárulja történelmét című kommentárja egészíti ki. "Budapest napok óta feszült város" - írta a Corriere, amely Gurmai Zita európai képviselőt idézte, "mintha visszatértünk volna az ötvenes évekbe". Gurmai úgy nyilatkozott, hogy "ezekkel a törvényekkel és ezzel a vezetéssel ma Magyarországot nem fogadnák be az Európai Unióba, mivel nem tesz eleget többé a koppenhágai kritériumoknak".

A Corriere szerint "Budapest önkényuralmi sodródása... az utóbbi 8-10 év általános mélaságából is ered. Nem csak Görögországnak, Gyurcsány szocialista kormánynak is megengedtetett például, hogy a költségvetéssel játsszon". Szerinte "az Európai Parlamentben elkezdték vizsgálni a Lisszaboni Szerződés hetedik cikke által előírt eljárást: el annak a szavazati jogával, aki nem tartja tiszteletben az unió alapvető jogait".

http://www.hirado.hu/Hirek/2011/12/30/13/Kulfoldi_lapok_Orbannak_problemaja_akadt.aspx

Felülírhatók a piaci törvényszerűségek?

Orbánék unortodox kormányzásában már annyi az alapvető jogállami normákat felrúgó, a józan racionalitást és piaci logikát figyelmen kívül hagyó elem, hogy szinte fel sem tűnik egy-egy újabb eszement törvény. Így kevés visszhangot váltott ki az a napokban életbe lépett, viszont várható következményeit tekintve nagy horderejű rendelkezés, mely szerint a közüzemi szolgáltatók, nevezetesen a gázt, áramot és távhőt biztosító cégek nem állíthatják le a szolgáltatást a közintézményeknél, ha azok nem fizetik a számlákat. Hab a tortán, hogy a kormánynak áll jogában meghatározni, mi minősül közintézménynek a már felsorolt oktatási, egészségügyi és közigazgatási egységeken túl, sőt egy jogi kiskapun keresztül az elvileg hat hónapos moratórium akár a végtelenségig nyújtható.
Már első ránézésre is nonszensz, hogy törvényesítik a nemfizetést, ezzel a legősibb és legalapvetőbb gazdasági elvet írják felül: ha veszel valamit, azt fizesd is ki. Ha ennek az evidenciának a tagadása állami szintre emelve érvényesül, többé senki nem bízhat senkiben, bizonytalanná válik, hozzájut-e bárki a jogos követeléséhez. Hogyan várjuk el az emberektől, cégektől, hogy gondjaik ellenére eleget tegyenek pénzügyi kötelezettségeiknek, ha erre a közszférában felmentést adunk? Hamis érv arra hivatkozni, hogy a kórházak, iskolák stb. súlyos anyagi gondokkal küszködnek, nekik próbálnak segíteni, ilyen alapon ugyanis családok százezrei tagadhatnák meg a közüzemi számlák fizetését. A közintézmények működésének anyagi hátterét a kormány vagy önkormányzat köteles biztosítani - elvégre azért fizetjük a szaporodó és növekvő adókat -, nem pedig a nemfizetést kell jogi normává, egyben visszaélési lehetőséggé emelni.

Ha az érintett szervek tömegesen élni fognak ezzel a lehetőséggel, és szorult helyzetükben miért ne tennék, vajon mi lesz annak a következménye? Súlyos milliárdokat veszítenek a szolgáltatók, és ne üljünk fel annak a demagóg szövegnek, hogy úgy kell nekik, van miből. A válság őket is keményen érinti, ráadásul az egész szektorra kivetett különadó is komoly érvágás: már jó ideje szó sincs arról az extraprofitról, amelyre a Fidesz nagy előszeretettel hivatkozik. Nem véletlen, hogy a törvény miatt távozott az energetikáért felelős államtitkár, aki hírek szerint hevesen ellenezte azt, pontosan a veszélyes következményekre hivatkozva.

A szakmai felelősség és a józan érvek felett ezúttal is a hatalmi érdekek győzedelmeskedtek. Úgy hírlik, a képmutató és demagóg multiellenességen túl mélyebb okok is meghúzódnak a Fidesz lépése mögött: az a tudatos törekvés, hogy kiéheztessék a külföldi tulajdonú közüzemi cégeket, és minden eszközt bevetve saját érdekkörbe vonják azokat. Orbánék gazdasági hátországában bennfentes információk szerint leosztották a lapokat, ki milyen területre teheti rá a kezét. Ennek jele például az Magyar Villamos Művek előtérbe tolása mindenhol, leginkább a MOL rovására. Aligha véletlen, hogy az előbbi vezetése a kormányfő egykori szobatársához igen közel áll.

A gazdasági pozíciók mohó építéséhez azonban, sajnos, korlátozottak az állami források, adódik viszont a lehetőség a megszerzendő cégek anyagi megszorítására, ezzel értékük csökkentésére. Kiváló módszer erre a most elfogadott törvény mellett a különadók kivetése, a hatósági árak bevezetése, ez utóbbiak révén az energiahordozók drasztikus drágulásának a kereskedőkre való terhelése. Ráadásul így Orbánék két legyet ütnek egy csapásra: nem csupán zsarolni tudják a kiszemelt cégeket, de arra hivatkozhatnak, hogy csak az embereket védik a piaci hatásokkal és a gonosz, harácsoló multikkal szemben.

Mint minden másban, itt is megnyilvánul, hogy a hatalmi-taktikai törekvések oltárán az ország érdekeit kockáztatják. Az teljesen rendben lévő dolog, hogy a stratégiai fontosságú energetikai területet egy ország szigorúan ellenőrízni akarja, de itt már többről van szó. Mennyivel lesz jobb nekünk, ha az ágazatból kiűzik a szakmai befektetőket és helyüket az állam és a Fideszhez közeli érdekcsoportok veszik át? Akkor függetlenebbek leszünk az olaj, gáz stb. importtól, esetleg olcsóbban kapjuk az energiahordozókat? Az elmúlt évtizedekben bebizonyosodott, mennyire "hatékonyan" működnek az állami cégek, ne csak a szocializmus idejére gondoljunk, ott van például a rendszerváltás utáni MÁV vagy BKV.
 
Komolyan hiszi bárki, hogy a piaci törvényszerűségek egyszerűen felülírhatók agyatlan törvényekkel és totális központi irányítással? Minden eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy a piaci viszonyok semmibe vétele, az akarnok voluntarizmus katasztrófához vezet. Ideje lenne végre megállni ezen az úton.
 

Orbán: "a magyar jogalkotásba senki sem szólhat bele"

A tervek szerint január elején megkezdődnek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a tárgyalások, amelyek fontosak, de nem húsbavágóak - mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A miniszterelnök az interjúban kijelentette azt is, hogy a magyar jogalkotásba senki sem szólhat bele, nincs olyan a világon, aki megmondhatná "a magyar nép választott képviselőinek, milyen jogszabályt alkothatnak és milyet nem".

A külföldi kritikákat firtató felvetésre a kormányfő közölte: arra van lehetőség, hogy ha a magyar parlament olyan törvényt alkot, amely általa vállalt nemzetközi szerződésekbe ütközik, akkor az, akinek ez sérelmet okoz, felléphet a jogszabállyal szemben, de csak azután, hogy az megszületett. Megismételte, hogy ma az Európai Unióban körülbelül 750 olyan eljárás van folyamatban, amelyet az unió bizottsága indított a tagállamokkal szemben, mert álláspontja szerint azok a közös jogot sértő törvényeket, kormánydöntéseket hoztak. "Ránk 14 esik ebből. Mi a legjobb diákok vagyunk" - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy nem szabad az "összeesküvés-elmélet szemüvegén" keresztül nézni a világot, mert abból "egy bunker, egy kettős fedezék" következik, és egy nép nem élhet "bunkermentalitással és kettős fedezék mögött".

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádióban, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában 2011. augusztus 31-én - Fotó: Neubauer Rudolf
Fotó: Neubauer Rudolf

"A saját céljainkat kitűzzük, a saját céljainkat elérjük, és ha valaki jó tanácsokkal segít bennünket, azt megköszönjük, ha az utunktól el akar téríteni, akkor pedig udvariasan elhárítjuk" - összegezte véleményét. A Nemzetközi Valutaalappal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, pontos tárgyalási menetrend még nincs, de a tervek szerint január elején megkezdődnek a megbeszélések, amelyek szerinte fontosak, de nem húsbavágóak. Ha az IMF "ad nekünk egy biztonsági hálót, akkor nagyobb önbizalommal, nagyobb biztonságérzettel vágunk bele az előttünk álló időszakba, de ha nem jön létre ilyen megállapodás, akkor is megállunk a saját lábunkon", mivel a 2012-es magyar költségvetés egy figyelemre méltó alkotás.

A kormányfő szólt a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló új törvényről is - amelyről várhatóan pénteken szavaz az Országgyűlés -, és úgy fogalmazott, egy rendkívül érzékeny jogszabályról van szó, ugyanis az európai közfelfogás szerint szinte szakrális függetlenségnek kell öveznie a jegybankot. Ezért a lehető legaprólékosabban kísérik figyelemmel, hogy a jegybankok a pénzpiac és a gazdaság logikája szerint működnek-e, vagy kormányzati ráhatás alatt állnak, "és minden olyan rezdülésnél, amikor úgy gondolják, hogy kormányzati ráhatásról van szó, azonnal megrándulnak az idegvégződések - egészen Brüsszelig" - fejtette ki. Megjegyezte, az új magyar jegybanktörvény javaslatához érkezett 15 brüsszeli észrevételből 13-at befogadtak. Kettő esetében maradt fenn véleménykülönbség, s ezt a különbséget ha kell, "egy jogi eljárás keretében megvívjuk" - tette hozzá, kiemelve, hogy a jogszabály rendben van, "a legjobb tudásuk szerint készítették el", a magyar gazdaság érdekét szolgálja, és javítja az MNB és a kormány közötti együttműködést.

Forrás: http://www.hirado.hu/Hirek/2011/12/30/08/Orban_szerint_nem_husbavago.aspx

2011. december 28., szerda

Mit ígért a Fidesz, és mi valósul meg belőle?

Nincs mese: óriási drágulás jön a Fidesz-ígéretek ellenére


Emlékszik még valaki a Fidesz másfél évvel ezelőtti ígéretére a rezsiköltségek csökkentéséről? Épeszű ember egy pillanatig sem vette komolyan, és persze nem is tudták betartani, bár ennek az ellenkezőjét állították még az áremelések közepette is. Most ugyanez folytatódik: nem nő a gázár, mondják, miközben nyilvánvalóan elkerülhetetlen a jelentős drágulás.
Arra már fel sem kapjuk a fejünket, hogy a héten újabb 5 forinttal emelkednek az üzemanyagárak, és ezzel a 95-ös benzin átlagára 400, a gázolajé pedig 430 forint fölé emelkedik. Bő két évvel ezelőtt, amikor a benzin elérte a 300 forintot, az akkori ellenzék az ország tudatos tönkretételével vádolta a kormányt, azt követleve, hogy azonnal csökkentse a kibírhatatlanul magas árat és engedje el az üzemanyagokat terhelő adók egy részét. Ma ugyanazt a pártot, immár kormányon, nem zavarja a 400 forint feletti ár, sőt növeli az adókat, aminek teljes hatását csak a jövő héttől fogjuk érezni.

Eközben mindenért a külső hatásokat, az elhúzódó válságot teszi felelőssé. A benzinár esetében ebből annyi igaz, hogy az elmúlt évben a kőolaj a világpiacon valóban megdrágult, de ennek hatása legfeljebb 20-30 forint lenne literenként, miközben nálunk az árugrás 80 forint volt. A különbözetet egyrészt az adótartalom többszöri emelése, másrészt a forint tartós gyengülése okozza, és ezek már a Fidesz-kormány elhibázott gazdaságpolitikájának a következményei. A dollár árfolyama például még a nyáron is 190 forint körül mozgott, ma 230-235 forint, a különbség több mint 20 százalék! Ez részben világgazdasági hatás, jórészt viszont saját magunknak köszönhetjük, ami jól látszik azon, hogy a forint a térség többi devizájánál messze rosszabbul szerepel.

Furcsa, hogy miközben az üzemanyagoknál a kormány a drágulást főként a külső piaci hatásokkal próbálja magyarázni, addig a gázárnál mintha tudomást sem akarna venni azokról. Az ellentmondás mögött a korábbi demagóg ígéretek állnak arról, hogy a Fidesz csökkenteni fogja a családokat nyomorba döntő rezsiköltségeket. Ezzel ugyanis azt állították, hogy az árképzés egyszerű politikai döntés kérdése, és a mindenható állambácsi majd megóvja szeretett népét minden rossztól. A Fidesz ugyanabba a csapdába esett, mint minden más ígéretével: a szocializmust idéző, mindenható, a valós körülményektől teljesen elszakadó patriarchális hatalmat vizionált egy, a világgazdasági környezettől és külső partnereitől meghatározóan függő piacgazdaságban.

Ez még kedvező feltételek mellett, dinamikusan növekedő világban is irreális, nemhogy válsággal küszködő, recessziós félelmekkel és bizonytalanságokkal teli környezetben, ahol a Fidesz voluntarista gazdasági lépései megsokszorozzák az amúgy is kedvezőtlen külföldi hatásokat. A saját maga ásta veremből Orbánék csak teljes és hiteles gazdasági fordulattal tudnának kimászni, ennek azonban egyelőre nincs jele. Úgy tűnik, még folytatják a megkezdett piramisjátékot, amelynek az eredménye csak az összeomlás lehet. Jó példa erre a gázár körüli hazudozás: minden józan ember számára világos, hogy az importtól függünk és ki vagyunk szolgáltatva a külpiaci ármozgásoknak, azok hatása csak ideig-óráig hagyható figyelmen kívül, a valós számlát végül úgyis fizetnünk kell.
Ami pedig nem lesz kevés. Az oroszokkal kötött szerződés értelmében a tőlük kapott földgáz ára több hónapos csúszással a kőolaj világpiaci ártrendjét követi. Ennek nyomán januártól kb. 560 dollárért kapunk ezer köbmétert, ami csaknem a duplája annak, amennyit a Fidesz hatalomra jutása körül kellett fizetnünk. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a dollár azóta több mint ötödével drágult, egyértelmű, hogy a drasztikus hazai drágulás elkerülhetetlen. Gyors, leegyszerűsített számítás: két éve átlagosan mintegy 270 dollárt fizettünk kb. 190 forintos árfolyamon ezer köbméterért, egy köbméter tehát 51 forintba került, januártól ugyanez 130 lesz. Nem kell közgazdásznak lenni ahhoz, hogy lássuk, törvényszerű a belföldi árugrás.

Ez a nagy különbség persze nem érződik közvetlenül, az egyébként szinte áttekinthetetlen árképzési rendszerben számos egyéb tényező is szerepel, rendszerhasználati és tárolási díjak stb. A Fidesz a kontrollt azzal igyekezett teljessé tenni, hogy ismét hatósági árassá tette a gázt, ezzel azonban teljesen magára húzta a felelősséget. Abban bízott, hogy az importárak nem nőnek, vagy ha mégis, annak terheit a kereskedőkre háríthatja addig, amíg újra le nem csökkennek. Gyurcsányék hasonló kompenzációs megállapodást kötöttek annak idején, hogy a hazai ársokkot elkerüljék, ami nagyjából sikerült is 2008-ban, amikor ugyancsak 500 dollár felett kellett fizetnünk köbméterenként. Akkoriban azonban egy dollár 160-170 forint volt, ma azonban ennél 40 százalékkal drágább!

Akkora különbséget, ami januártól lesz, már nem lehet a kereskedőre hárítani, főleg úgy nem, hogy a drágulás több eleme tartósnak látszik. Az energetikai ágazatot ráadásul a különadó is sújtja, és ha hosszan veszteséges lesz, annak a levét a fejlesztések elmaradása miatt mi isszuk meg. Ennek előjele, hogy az E.ON tárolóit a korábbi évekkel ellentétben csak félig töltötték fel, azaz egy esetleges orosz-ukrán gázvita nyomán leálló szállításnál kevesebb tartalékunk lenne. Terjednek hírek arról is, hogy Orbánék államosítani akarják a gázkereskedelmet, ezért próbálják kiéheztetni az E.ON-t. Ez egyrészt óriási felelőtlenség lenne, másrészt ha átveszik az egészet, az említett árkülönbséget azonnal és közvetlenül a költségvetésnek, azaz az adófizetőknek, vagy az emelt árat a fogyasztóknak kell fedezniük. Ugyan miből?

A megoldáshoz közelebb vezetne, ha az oroszokkal az eddigieknél kedvezőbb hosszútávú szerződést kötnénk, ahogy azt szomszédaink már megtették. Orbánéknak inkább ezzel kellett volna foglalkozniuk, nem pedig a MOL-részvények 500 milliárdba kerülő, gazdaságilag értelmetlen megvásárlásával. Az ország és lakosai sorsáért felelősséget érző kormánynak ez evidencia lenne, a Fidesz-kormány esetében, sajnos, erről szó sincs.

2011. december 17., szombat

A kormány magyarázza a bizonyítványt

Reding-levél: a kormány magyarázza a bizonyítványt

Forrás: http://hvg.hu/itthon/20111216_reding_level_navracsics#rss

*****

Megszületett a magyar kormány válasza Viviane Reding uniós alapjogi biztos kérdéseire, melyekben a magyar alkotmánnyal kapcsolatos súlyos aggodalmait osztja meg Reding uniós biztos Navracsics Tibor miniszterrel. A közigazagatási és igazságügyi miniszter levele több helyen különös érvelést tartalmaz a bírói reformmal, az igazságszolgáltatás függetlenségével és az ombudsmani hivatal megszüntetésével kapcsolatban. Alább olvashatják részletesen a kérdésekre adott válaszokat.

Mi volt a célja a bírák kötelező nyugdíjazásának? Miért 62 év lett a korhatár, amikor ezt 2014-ben emelni fogják?

A válasz szerint 62 év fölött is dolgozhatnak a bírák, csak adózniuk kell másképpen – lehetnek például jogtanácsosok vagy egyetemi tanárok, ámbár bírák nem, ezért a kormány szerint nem diszkriminatív a rendelkezés. A kormányzati érvelés szerint éppen az volt diszkriminatív, hogy a korábbi években a bírók 62 éves koruk után is tovább dolgozhattak bíróként, és nem kellett nyugdíjba vonulniuk, így tulajdonképpen most szüntették meg a különbségtételt. A levél azt is megemlíti, hogy nem lenne igazságos a 70 éves korhatár már csak azért sem, mert Magyarországon a férfiak születéskor várható élettartama 70 év.

Hogyan illik ez az intézkedés abba az általános uniós törekvésbe, hogy csökkentsék a közkiadásokat?

A kormány szerint az intézkedés összesen 274 bírót érint (ez nem igaz egyébként, mert ez csak a 2012-ben a korhatárt elérők száma, összesen körülbelül 400 bíróról van szó – a szerk.), ez elenyésző ahhoz képest, hogy nő a nyugdíjkorhatár.

Miért kötelező nyugdíjba vonulniuk a bíróknak, ha ugyanez más foglalkozási ágakban nem az? Miért nem csökkentették a kötelező nyugdíjba vonulás korhatárát más foglalkozási ágak (közjegyzők, egyetemi tanárok) esetében vagy általában a közszférában?

A levél érvelése szerint bárki, aki munkaszerződéssel dolgozik, tovább végezheti munkáját a nyugdíjkorhatár után is, de azok, akik kinevezés útján nyerik el mandátumukat, speciális felelősséggel tartoznak, így rájuk más szabályok vonatkozhatnak.

Miért ilyen szoros a törvény hatálybalépésének határideje, ha egyébként a nyugdíjkorhatár emelésének határideje 2014? Történtek-e lépések az érintettek anyagi kompenzálására?

A válasz szerint fél-másfél év közötti „felkészülési” időszak áll a bírák rendelkezésére a nyugdíjbavonulásig, ami „elégséges idő”. Ráadásul az idős bírók „várható egészségromlását is figyelembe véve” amúgy sem lehet tudni, hogy hányan akartak volna 70 éves korukig dolgozni – így (a levél érvelése szerint) azt sem lehet tudni, pontosan milyen mértékű veszteségek érik az érintetteket.

Megtörténhet-e, hogy egyes bírók nem kapják meg a teljes összegű nyugdíjukat a korai nyugdíjazás miatt? A jövőben egyáltalán jogosultak lesznek a bírók teljes összegű nyugdíjra 62 vagy 65 éves korukban, ha az új alkotmány szerint minimum 30 évet munkaviszonyban kell ehhez tölteniük?

A válasz szerint bárkit megillet a teljes nyugdíjjogosultság, ha elérte a törvényben meghatározott kort, és legalább 30 év szolgálati idővel rendelkezik – a bírók esetében a kinevezésük előtti időszakot is beleszámítják.


Reding súlyosan aggódik az uniós alapértékek miatt
Fotó: AP

Mik az intézkedés konkrét hatásai? (A bírói kar számára, a bírók pótlására nézve.)

A válasz részletesen felsorolja, hogy 2012-ig hányan mennek nyugdíjba, és azt írja, 129 bírót kell majd kinevezni ebben az időszakban, amit meg lehet oldani, már csak azért is, mert meggyorsítják a kinevezéseket. A válasz nem foglalkozik a következő évek fejleményeivel.

Mik voltak az átszervezés céljai, mi lesz a szerepe az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének, a hivatalnak magának és az Országos Bírói Tanácsnak?

A válasz megemlíti, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem volt képes megfelelően irányítani a bírói testület működését, a bírók magukat ellenőrizték, és a havi egyszeri ülésezés nem volt elég a megfelelő ügymenethez. Az átalakítás célja pedig az, hogy hatékonyabb legyen az igazságszolgáltatás működése.

Mi garantálja a bíróságok független működését?

A válasz szerint az, hogy csak bírók lehetnek az Országos Bírói Hivatal elnökei, akik nem lehetnek politikai pártok tagjai, nem lehetnek képviselők, és a köztársasági elnök nevezi ki őket, aki „a hatalommegosztás elves szerint független a többi hatalmi ágtól”. Érdekes, hogy ezek szerint Orbán Viktor közjogi elképzelései alapvetően különböznek Navracsics Tiborétól, ugyanis 2011 augusztusában a kormányfő még arról beszélt a köztévében, hogy az államfő nem különálló hatalmi ág, így nem is lehet ellensúlya a kormánynak, hanem a végrehajtó hatalom része. Ugyanilyen szerepfelfogásról nyilatkozott az államfő is.

Milyen hatóság felelős a bírók kinevezéséért, megbüntetésükért, és mi a pontos döntéshozatali eljárás?

A bírók kinevezése az OBH elnökének (Szájer József feleségének, Handó Tündének) a joga – írja a válasz, majd megemlíti, hogy a bírói előmenetelt külön törvényben szabályozták még korábban.

Hogyan alakul át az LB Kúriává, és milyen hatással lesz ez a bírók kinevezésére, továbbá miért eredményezi a reform az LB-elnök mandátumának idő előtti végét?

Navracsics erre a kérdésre adott válaszában azt hangsúlyozza, hogy a Legfelső Bíróság és a Kúria közötti jogutódlás nem érinti a bírók státuszát, és így a kinevezési kompetenciákat, jogköröket sem. Ugyanis ez utóbbit továbbra is a köztársasági elnök gyakorolja. Az LB-elnök mandátuma azért jár le idő előtt, mert a Legfelső Bíróság megszűnik.

Mi biztosítja, hogy az LB-elnök idő előtti távozása ellenére is garantált marad az igazságszolgáltatás függetlensége?

A bírói hatalom abban nyilvánul meg levél szerint, hogy bírói döntéseket hoz. Ennek megfelelően a bírók függetlensége azt jelenti, hogy nem kapnak instrukciókat a bírói működésük gyakorlásakor. Ez az alapelv nem módosult sem az új alaptörvény, sem az új sarkalatos törvények által – hangsúlyozza Navracsics. Ezek ugyanis egészükben megőrzik a bírói függetlenség intézményét és az ezeket garantáló szabályokat.
Ennek következtében - a magyar kormány válasza szerint - nincs jogilag értelmezhető kapcsolat a LB elnökének személye és a bírói függetlenség intézménye között, hiszen a Kúria elnöke nem adhat instrukciókat a bíróknak, azok bírói tevékenysége gyakorlásakor, és nem gyakorolhat hatalmat a bírók kinevezése és elbocsátása tárgyában sem.

Végül a válasz után három csillaggal elválasztva, Navracsicsék leszögezik: „Az Európai Unió tagállamaiban a nemzeti szuverenitás része a bírósági formák szervezeti struktúrájának meghatározása.” Ezen a területen az Európai Bizottságnak nincs általános jogköre, kompetenciája Navracsicsék szerint, így a tagállamoknak joguk van szabadon formálni saját bírósági rendszerüket, és nemzeti törvényhozásuk keretében rakhatják le annak alapjait.

A magyar kormány szerint mind az új alaptörvény, mint az átmeneti rendelkezések, mind a sarkalatos törvények, mind a szervezeti és személyi változások összhangban vannak az EU által garantált alapjogokkal, és az Unió alapelveivel, a nemzetközi alapelvekkel és követelményekkel, már ami a bírói hatalmi ág szabályozását illeti. A kormány intézkedései ugyanis a magyar kormány szerint nem sértik a bírói függetlenséget.

Miért kellett a jelenlegi ombudsmani hivatalt egy újjal felváltani?

Az intézményi modell módosításának kérdésköre már többször felmerült a kormány szerint Magyarországon. Az 1992-ben felállított ombudsmani modellt már többször megfontolás tárgyává tették, mármint azt, hogy nem kellene-e egy újabb, más hatósággal felváltani, ami erősebb és több jogkörrel rendelkezne. Ezzel az ellenőrzés is hatékonyabbá válhatna – a magyar válaszlevél szerint. Végül is ezt a hatósági modellt részesítették előnyben – írja Navracsics. A uniós csatlakozás során és később sem kifogásolta viszont az EB a magyar modellt.

A válaszlevél szerint a magyar kormány tudomása szerint a legtöbb EU-tagállamban az adatvédelmet egy hatóság felügyeli, nem ombudsman. Úgy vélik Navracsicsék, hogy Magyarország – a többi EU-tagországhoz hasonlóan – szabadon dönthet a legmegfelelőbb intézményi modellről a kérdéses alapjogok védelmekor.
Sőt Navracsicsék leveléből az vehető ki, hogy Magyarországnak szinte kötelessége volt erősítenie a hatékony ellenőrzés érdekében a hatósági jogköröket, miután az ombudsmannak nem volt elég hatalma ehhez.

Miért nem átmeneti intézkedéseket hoztak addig, amíg a hivatalban lévő ombudsman mandátuma le nem jár 2014-ig?

Navracsicsék szerint törvényhozói szempontból nem volt garantálva a hatékony ellenőrzés lehetősége. Ha 2014-ig megtartották volna az ombudsmani intézményt, akkor Magyarországot az a veszély fenyegette volna, hogy nem felel meg az Európai Unió előírásainak. Ezzel akár eljárásokat is kockáztatott volna (maga ellen) Magyarország. Az új alaptörvény ugyanakkor az európai uniós direktívának megfelelően szabályozza az információszabadságot és az adatvédelmet.

Ami az új adatvédelmi hatóságot illeti, arról Navracsicsék levele szerint Jóri András egy újságinterjúban – két nappal a parlamenti szavazás előtt – deklarálta, hogy nem akarja munkáját az új hatóság élén folytatni. (Jóri András lapunknak adott nyilatkozata ennek ellentmond.) A kormánynak ezért kellett új vezető után néznie. (Ez Péterfalvi Attila lett, aki 2001 és 2007 között volt adatvédelmi ombudsman – ez is kiderül a válaszlevélből.)

Hogyan biztosítják, hogy ez ne sértse az adatvédelmi biztos függetlenségét, ami uniós jog?

Az adatvédelmi hatóság függetlensége közös európai érték, amit Magyarország is oszt számos európai és Európán kívüli országgal együtt. A törvényhozó szándékai szerint az adatvédelmi biztos mandátumának ciklusának korábbi befejezése nincs káros hatással a nemzeti adatvédelmi hatóság működésére és függetlenségére. A mandátum korábbi befejeződése nem zárja ki a független ellenőrzést. Az új hatóság 2012 januárjában jön létre. Az adatvédelmi törvény 2011 júliusában született meg – ezzel a parlamenti módosításra utalhattak valószínűleg idén nyáron. A kormány szerint így megszakítás nélkül érvényesülhet az adatvédelem ellenőrzése Magyarországon.

2011. december 12., hétfő

Ki mit mondott? és mikor?

Varga Mihály: a hiba nem a külföldi elemzők készülékében van

Összegyűjtöttük néhány nyilatkozatot, melyek pár év távlatából érdekesnek tűnnek.
Mint azóta kiderült, a helyzet nem egészen így alakult.
Ennek fényében érdemes áttekinteni, miket nyilatkoztak a politikusok a kormányzás előtti időkben, és hogy vélekednek most a helyzetről.
A nyilatkozatokat áttekintve feltűnő, hogy néha alig lehet kitalálni, hogy ezt a Fidesz vagy az MSZP képviselője mondhatta, csak a nyilatkozat megszületésének dátuma nyújt segítséget.
Ismerős mondatok köszönnek vissza, csak a személyek változnak.

Utazz velünk az időben, és találd ki, a lent olvasható mondatokat ki mondta. Vigyázat, nem lesz egyszerű dolgod, sok a becsapós kérdés.

400 forint a benzin

A benzin ára átlépte a 400 forintot.

Bár számos recept van, a kormány mégsem tett semmit annak érdekében, hogy az üzemanyagár-növekedés hatását kivédje.

Ki akadt ki a benzináron?

   
Varga Mihály                     Veres János

Helyes válasz: Varga Mihály - ellenzékben.

Újra a valutaalaphoz fordultunk

Újra az IMF-hez fordultunk, várhatóan 4-5 milliárdos hitelt veszünk fel. Mire kell a hitel?

Az IMF nem diktálja, hogy mennyi legyen a növekedés, vagy mennyi legyen Magyarország költségvetése, a megállapodás a valutaalappal egy védőpajzs arra az esetre, ha a piacok teljesen kiszáradnának, bedugulnának.

Ki magyarázta így az IMF-hez fordulást?

    
Gyurcsány Ferenc                Orbán Viktor

Helyes válasz: Gyurcsány Ferenc - miniszterelnökként.

Fizetős lesz a bölcsőde

A bölcsődéért is fizetni kell a jövőben, az alacsony keresetűeknek ez havi 500 forint pluszt jelent.

Nem támogatjuk azt, hogy fizetős legyen a bölcsőde. A bérből élő adófizetők többsége máról holnapra él, további sarcolásuk megengedhetetlen.

Ki ellenezte a fizetős bölcsődét?

   
Soltész Miklós               Mesterházy Attila

Helyes válasz: Soltész Miklós jelenlegi családügyi államtitkár - ellenzékben.
A legfrissebb találgatások szerint 2020-ra lesz eurónk.

Az euró bevezetése

Az euró bevezetésének céldátumát továbbra sem tűzi ki a kormány, ugyanakkor 2009-ig teljesíteni akarja a maastrichti kritériumokat. Ezután Magyarországnak - mint minden eurót bevezetni kívánó országnak - két évet kell majd eltöltenie az euró előszobájának számító ERM-2 rendszerben, ami alapján legkorábban 2011-ben térhet át hazánk is a közös valuta használatára.

Ki ígért eurót 2011-re?

      
Matolcsy György                 Veres János

Helyes válasz: Veres János - pénzügyminiszterként.

Adóemelések

Az áfa 27%, emelkedett a dohány jövedéki adója, bevezették a baleseti adót.

Ha gazdasági kérdésekről van szó, a párt egyetért a kormánnyal abban, hogy adócsökkentésre van szükség, de nem tartjuk helyesnek, hogy ezt adóemeléseken keresztül akarja megvalósítani a kabinet.

Ki harcolt az adóemelések ellen?

     
Varga Mihály                     Mesterházy Attila

Helyes válasz: Varga Mihály - ellenzékben.

Leminősítések, negatív elemzői vélemények

15 év után bóvli kategóriába kerültünk.

(…) Ha egy ilyen vélemény látott volna napvilágot, arra azt mondhatnánk, hogy tévedés. De ha hét-nyolc ilyen elemzés születik rövid idő alatt, akkor el kell gondolkozni, hogy a kormányzat elintézheti-e mindezt egy vállrándítással. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a hiba nem a külföldi elemzők készülékében van, hanem a magyar kormányban, amely nem hajlandó a lesújtó értékelésekről tudomást venni.

Ki adott az elemzők véleményére?


Gyurcsány Ferenc             Varga Mihály

Helyes válasz: Varga Mihály - ellenzékben.

Fotók: MTI

2011. december 8., csütörtök

Mást mondanak kifelé, mást befelé

Zavar az erőben: Schmitt cáfolja Matolcsyt

Örvendetes hír, hogy Magyarország államfője blogbejegyzéssel tájékoztatja a világháló hazánk iránt érdeklődő amerikai olvasóit. Az már más kérdés, hogy a magyar államadósság jelenlegi helyzetéről egészen mást állít, mint amit a kormány kommunikációja sugall.

Schmitt Pál az amerikai CNBC.com honlapján igyekszik rózsás képet festeni a magyar államadósság jelenlegi helyzetéről, és a kormánynak tulajdonított, ám a hazai közvélemény számára egyelőre ismeretlen reformokról. A köztársasági elnök sikerekről számol be bejegyzésében, míg itthon a lakosság egyre szélesebb rétegei kénytelenek szembenézni állásuk elvesztésével, az elszegényedés rémével.
 
A törvénykezés motorja arról értekezik bejegyzésében, hogy az általa aláírt, jövő év január 1-jén életbe lépő új alaptörvény előírja az államadósság legalább 50 százalékra történő csökkentését és megtiltja az államadósság növelését.

Ezzel párhuzamosan a miniszterelnök jobb keze, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter épp arról beszélt, hogy a tervek szerint az államadósság 65-70 százalékra csökken 2015-ig, 2020 környékén lehet 50 százalék körüli ez az arány, és csak 2016-tól lép majd életbe a stabilitási törvény. Vagyis csak akkor köteles a kormány államadósságot csökkenteni, amikor a gazdaság növekszik.

A kormány - ezúttal a vele szorosan együttműködő köztársasági elnök közbeiktatásával - tehát továbbra is alkalmazza a mostanra egyre inkább külföldön is jól ismert kettős beszédet. Eközben mérvadó elemzők szerint recesszió felé halad Magyarország, megállt a gazdasági növekedés, nincsenek új munkahelyek, fokozódik a káosz és egyre több honfitársunk látja kiúttalannak a jövőjét.


Szerző: Bencsik Gyula   |  egyéb írások a szerzőtől »   |   STOP
 

2011. december 6., kedd

4,2 milliót kapott szeptemberben Orbán felfelé buktatott államtitkára

4,2 milliót kapott szeptemberben Orbán felfelé buktatott államtitkára


A kormány honlapjára időről időre felkerülnek az egyes miniszterek és államtitkárok illetményét tartalmazó dokumentumok, az mfor.hu pedig ezeket összesítve megvizsgálta, mennyiért végzik a munkájuk a honatyák.

Orbán Viktor havi 1,5 millióért kormányfő

Magyarország miniszterelnöke havi 1 507 400 bruttóért látja el a feladatait, ami a legmagasabb havi illetmény, bár ehhez még természetesen hozzájön az országgyűlési képviselőket is megillető havi 231 ezer forintos tiszteletdíj (ennek összege egyébként 2011. január 1-től 750 ezer forintra emelkedne egy törvényjavaslat szerint, a miniszterek, államtitkárok pedig ennek maximum 30 százalékát kaphatnák meg, vagyis 225 ezer forintot). Egyéb juttatásként az illetményeket tartalmazó dokumentumban egy 200 ezer forintos cafeteria és egy "csekély értékű ajándék" volt feltüntetve 5400 forintos értékben. Személygépjárműről, deviza napidíjról és más juttatásokról nem esik szó.

Minisztereknek havi 1 101 900 forint fizetés

A minisztereknél egységes a havi bruttó illetmény (bruttó 1 101 900 forint), ami mellé Martonyi János, a Külügyminisztérium minisztere, Navracsics Tibor, közigazgatási és igazságügyi miniszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter is 200 ezer forintos cafeteriát kap. Az év folyamán ők is megkapták az új Skoda Superb gépkocsikat, bár Martonyi és Hende "öregebb" autókat használ tavasztól. Előbbi egy kétéves Saab 9-5-t, a honvédelmi miniszter pedig egy szintén kétéves Volkswagen Passatot vezethet.
A külföldi kiküldetések idejére természetesen megilleti a minisztereket a deviza napidíj. Fellegi Tamás, nemzeti fejlesztési miniszter októberben 74 380 forintot, Réthelyi Miklós, nemzeti erőforrás miniszter pedig 40 287 forintot kapott ezen a jogcímen, Martonyi külügyminiszterként pedig az idei évben eddig már összesen több mint 800 ezer forint napidíjban részesült a külföldi kiküldetések idejére.

A fentiek után némileg meglepő, hogy például Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter "csak" az 1,1 milliós alapilletményért végzi a munkáját, amihez persze még hozzájön az országgyűlési képviselőket megillető 231 ezer forintos havi tiszteletdíj. Természetesen idén ő is kapott személyes gépjárműhasználatra egy Skoda Superbet.

Államtitkárok havi 997 ezerért dolgoznak
 
A különböző minisztériumoknál államtitkári pozícióban lévők egységesen havi 997 200 forintos bruttó bérért végzik a munkájukat - közel 100 ezer forinttal kevesebbért, mint a miniszterek. Célprémiumban, vagy jutalomban az egyik általunk vizsgált államtitkár sem részesült idén eddig, egyéb pénzbeli juttatásban viszont igen.
Többen közülük az idei évre 200 ezer forint értékben kapnak cafeteriát, ez alól Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, valamint Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kivétel, hiszen ők semmilyen egyéb pénzbeli juttatásban nem részesülnek, egyéb juttatásként viszont személyes személygépkocsi használatot biztosít számukra a minisztérium, az idén beszerzett Skoda Superb járművek használatára lettek jogosultak. Az általunk megvizsgált államtitkárok közül Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárának kivétel, ő ugyanis egy 2009-es évjáratú Lexus GS személygépjárművet használhat 2011. június 2-tól.
A cafeteria mellett külföldi kiküldetés idejére járó deviza napidíj is megilleti többüket. Az általunk megvizsgált államtitkárok közül Szőcs Géza, kulturális államtitkár vette fel a legmagasabb napidíjat októberben: bruttó 46 021 forintot, Hoffmann Rózsa ezzel szemben "csak" 23 021 forintot kapott ezen a jogcímen októberben. Még nála is kevesebb jutott Völner Pálnak: 21 664 forintot kapott deviza napidíjként.
Vannak azonban, akik ezeken felül is kapnak még juttatásokat, hiszen Szőcs Géza, kulturális államtitkár számára a deviza napidíjak és az autó mellé a minisztérium egy 59 négyzetméteres lakást is bérel - úgy tűnik a korábbi 138 négyzetmétereset kisebbre cserélték. Hoffmann Rózsa, oktatási államtitkár viszont egy 72 négyzetméteres bérelt lakást kap plusz juttatásként, lakhatással összefüggésben viszont a legtöbbet Völner Pál, infrastruktúráért felelős államtitkár kapja, hiszen lakásfenntartási térítésként havi 220 ezer forint jár még neki az alapilletményén túl. 

A felfelé buktatott államtitkár

Megnéztük azt is, hogy a korábban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs államtitkáraként dolgozó Nyitrai Zsolt juttatásaként milyen tételek és összegek kerültek feltüntetésre, hiszen mint ismert idén ősszel megkapta a Miniszterelnökség egyik bizalmi pozícióját - a jövőben a nemzeti konzultációk szervezésével és a kormányzati szintű személyzeti ügyekkel foglalkozik.
Szeptemberig őt is az államtitkári javadalmazás illette meg, vagyis 997 200 bruttóért dolgozott havonta, szeptemberben azonban a munkaviszonya megszűnt, így a töredék hónapra, szeptember 12-ig 362 612 forintot kapott, de ezen felül háromhavi illetmény összegével megegyező felmentési juttatásban is részesült (2 991 600 forint), valamint szabadságmegváltás jogcímén további 815 891 forintot kapott. Mindezt a felfele bukásért. Ez azt jelenti, hogy 2011 szeptemberében a volt államtitkár összesen közel 4,2 millió forintot kapott - bár ez egyszeri juttatásokból tevődik össze.

Székely Sarolta
mfor.hu
Forrás: http://www.mfor.hu/cikkek/Ennyiert_vegzi_a_munkajat_Matolcsy_es_Hoffmann.html

Kiretusálták Lomnicit a Híradóban

2011. december 6., kedd 16:44 |

A többek közt a bűnözők személyiségi jogainak megvédésére használt úgynevezett kimaszkolásos technikát alkalmazva kitakarták Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét a Duna TV és az MTV szombati híradójában. Az eredeti, adásba került felvételt ráadásul azután meghamisítva tették fel az MTV videótárába.
 
Egy olvasó figyelmeztette szerkesztőségünket arra a megdöbbentő esetre, hogy a Duna TV szombati esti 6 órás és az MTV 19:30-as Híradójában Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét kitakarták arról a felvételről, ahol Tőkés László nyilatkozik.

A hamisítást is meghamisították

Tőkés László és Lomnici Zoltán az Emberi Méltóság Tanácsa vezetőiként arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy milyen következményekkel járhat az, hogy Szlovákiában két magyar állampolgárságát felvett embertől is elvették a szlovák állampolgárságát.

duna
Az eredeti Duna tévés képanyag

Az emberi jogi ügyekben nyilatkozó közszereplőkről szóló képi anyagban csak pár másodpercre mutatják félprofilból a Tőkés Lászlótól (a képernyőn) jobbra ülő Lomnici Zoltánt, majd amikor Tőkés nyilatkozik az MTI Hírcentrum riporterének, a háttérben beszélgető Lomnici arcát a bűnelkövetéssel vádolt emberek személyiségi jogainak megvédésére használt technikával kimaszkolták, vagyis kiblurözték.

tokes
Az MTV videótárába felkerült, logó nélküli verzió
 
A köztévé azonban nemcsak ezt a sajtóetikai vétséget követte el, hanem az eredeti, adásba került, kitakart felvételt (itt [1] tekinthető meg 05:08-07:30-ig) is meghamisította, amikor a híradókat feltette az MTV videótárába.
A videótárban ugyanis már a kitakarás nélküli verzió látható az MTV-s [2] és a Dunás [3] Híradónál, de mivel azt a részt nem az élő adásból, hanem az eredeti muster kazettáról vágták be újra, így nincs rajtuk MTV-s, illetve Duna TV-s logó.

Lomnici nem perel

Lomnici Zoltán az Indexnek az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy „rengeteg telefont és e-mailt kaptam emiatt. Kikértem médiajogászok tanácsát az ügyben, akik szerint ez az elmúlt 20 év legsúlyosabb sajtószabadságot sértő cselekedete volt. De mivel közszereplőként soha nem indítottam semmilyen sajtópert a pályám során, most sem fogok. Úgy gondolom, hogy ez egy lelkiismereti kérdés, annak kell levonnia a konzekvenciákat, aki ezt elkövette”.

Az Indexnek név nélkül nyilatkozó köztévés források azt állítják, hogy Lomnici régóta tiltólistán van a köztévében, a Híradókat készítő MTI Hírcentrum vezetőségének utasításai szerint, ha nem feltétlenül muszáj, akkor nem lehet őt mutatni, vagy megszólatatni a hírműsorokban.
Mint egyik forrásunk fogalmazott, „pontosan nem tudjuk, hogy miért, de valószínűleg nem politikai okokból, hanem személyes bosszú állhat a háttérben. Ebben az esetben nem a riportot készítő vágónak, hanem a vezetőségnek kellene vállalnia a felelősséget, de erre alig van esély".
Információink szerint a magánbosszú hátterében egy korábbi pozícióharc áll Lomnici és egy főbírójelölt között. Utóbbi közeli kapcsolatban áll az MTI Hírcentrum egyik munkatársával. Úgy tudjuk, hogy ennek ellenére a vágót és a napi felelős szerkesztőt vonhatják felelősségre az ügyben.

Fegyelmi eljárás indul

Polyák Gábor, a pécsi jogi kar egyetemi docense, médiajogász az Indexnek elmondta, a kitakarás miatt Lomnici pert indíthatna személyiségi jogainak, nevezetesen jóhírnevének megsértése miatt. Ebben a perben kártérítésre, de legalábbis erkölcsi jóvátételre számíthatna.
De az eset felveti a médiatörvény megsértését is, mivel szóba jöhet az emberi méltóság médiajogi szankciót maga után vonó megsértése, illetve a tárgyilagos tájékoztatásról szóló kötelezettség megsértése, ez pedig kiigazító közlemény közzétételét vonhatja maga után.
Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója a felelősségre vonatkozó kérdésünkre úgy reagált, hogy "súlyos etikai vétség történt, a felelősök ellen fegyelmi eljárás indul, Lomnici Zoltántól pedig elnézést kérünk".

Sztálin kedvenc módszere

Az a fajta képhamisítás, amikor szereplőket retusálnak ki a képből a sztálini Oroszországban volt elterjedt módszer. Sztálin kedvelt módszere volt, hogy egykori párttársaiból ellenségeivé vált személyeket takarítatta el a fotókról (és nem mellesleg gyilkoltatta meg), gyakran úgy, hogy a manipuláció egyértelmű volt.


stalin

Ezen a két képen az 1925-ös 14. kongresszuson készült eredeti kép, majd annak az 1937-es verziója látható. A személyeket egyenként retusálták le, egészen addig, amíg a végső verzió már nevetségessé tette magát a pártvezért is.

Orbán nem elmebeteg

Orbán nem elmebeteg

2011.12.05. 22:49 - Fidelio

Forrás: http://fideszfigyelo.blog.hu/2011/12/05/orban_nem_elmebeteg?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2011_12_06&utm_campaign=index

Ki korán kel, Orbánt hallgathat a magyar kormányzati rádióban. Jóbarátom, aki pszichológiával is foglalkozik, azt mondta, kincset talált. Olyan mondatokat, amik arra utalnak, hogy a miniszterelnök elvesztette a valóságérzékelését.

Merthogy ember komolyan nem mondhat olyat, hogy december közepe után néhány nappal lesz egy újabb spekulációs támadás az ország ellen. Mintha vizionálna, és a látomásáról konkrétan beszámolna a rádió mikrofonja előtt.


Ráadásul Orbán olyat is mondott, hogy a legutóbbi komoly spekulációs támadást sikerült elhárítani. Holott a teljes propaganda-csapat, beleértve Matolcsyt is, napokig azt mondta: A Moody’s lépése valódi spekulációs támadás volt, annak minden hatásával: euró-árfolyam és országkockázat fel; részvényárak le. Szóval Orbán már nem is emlékszik arra, hogy mi történt. Pontosabban arra nem emlékszik, hogy milyen sztorit nyomattak napokig.

Erősen ingattam a fejem: túl egyszerű ez, hogy megőrült volna. Én az összeesküvés-elméleteket is fenntartásokkal fogadom, ne ijesztgessenek engem spekulánsokkal. Érvek helyett azzal kezdtem poénkodni, hogy a magyar titkosszolgálat biztos lehallgatta az összeesküvő spekulánsokat New York-i búvóhelyükön. Meg arról győzködtem barátomat, hogy valóban sikerülhetett elhárítani a támadást. Mert tavaly Kósa mondatára még öt százalékot zuhant a forint, most pedig egy igazi és valóságos lebóvlizás után is csak gyönge egy százalékot. (Mit érnek a spekulánsok a mi Lajosunkhoz képest.) Szóval, még az is lehet, hogy Matolcsy, a mágus tényleg elhárította a legrosszabbat, amit a spekulánsok támadása okozhatott volna.
Barátom erre csak annyit mormogott, hogy ebből az Orbán-vízióból lehet megint öt százalék zuhanás, mert a pénzpiacok már ilyenek: Figyelik, ki gyönge, s ebben a játékban – merthogy a tőzsdéken valóban mindenki spekulálni igyekszik – ha egy miniszterelnök jósolja meg a támadást, arra érdemes fölfigyelni. Ennyiben maradtunk. Még búcsúzóul megállapítottuk, hogy lám, mi is spekulánsoztunk egyet, tehát Orbánéknak láthatóan sikerült tematizálni a mi beszélgetésünket is.
De szerencsére az orbanviktor.hu hozta a pontos szöveget, így az ember kedvére olvasgathatja. Azt például amikor a riporter arról érdeklődik, milyen feltételekkel lehet majd megállapodni az IMF-fel. A válasz frappáns: „Mi egy nap alatt is meg tudunk állapodni. Amint elértük a céljainkat, már meg is állapodunk.”
Ez azért fogós szöveg. Úgy beszélni egy tárgyalásról, mintha ott sem lenne a másik fél. Érzékeli ez az ember a valóságot?
Lehet, hogy nem érzékeli az IMF valós erejét, de nem azért, mert pszichotikus volna. Föl is hívtam jóbarátomat: Orbán valóban furcsán beszél, mintha másik világban élne, de elárulja magát. Az előbbi frappáns választ ugyanis így zárja le: „Ez a mi tervünk.”
Szóval, tudja ő, hogy ez az ’egy nap alatt’ nem úgy van, csak szeretnénk. De ő épp ott van a kormányszolgálati rádióban, és a saját hallgatóságának beszél. Azoknak, akik megmaradtak a tavalyi hárommillió szavazóból. Akik simán elhiszik a spekuláns hordákat, akik szerették hallani, hogy gazdasági szabadságharcot vívunk. S akiknek meg kell mutatni, hogy ki a legény a csárdában.
Ebben a mutatványban Orbánnak segítőtársa is volt, a kormányszolgálati Kossuth rádió riportere. Már az elején ezt „kérdezte”: „Ön Londonban Cameron brit miniszterelnökkel együtt hangsúlyozta, hogy ebben a helyzetben közös Magyarország és Nagy-Britannia érdeke, mint két olyan ország, amely nem eurót használ.” Orbán jóváhagyólag válaszolt is a „kérdésre”: „Ez így van.”
Erről gyermekkorunkban az a favicc járta, hogy az elefánt és az egér ballag a hídon. Az egér lelkes: Hallod, elefánt, hogy dübörgünk?” „És, ha még egyszerre is lépnénk!?”
A miniszterelnök folytatta: „A politika művészet, hogy hogyan fogjuk ezt megcsinálni [mármint Európa adósságválságát megoldani], még magam sem tudom, de jövő héten … csúcs lesz Brüsszelben.” Hogy fog az dübörögni, ha majd egyszerre lépünk!

Orbán hétfőn is mikrofonok előtt beszélt, de most a német pénzügyminiszter jelenlétében. Az IMF-tárgyalásokról csak annyi hangzott el, hogy „egyelőre nem tud konkrétumot mondani”. Nem beszélt arról, hogy csak „biztonsági hálót” akarunk tárgyalni, vagy, hogy „nem fogadunk el diktátumokat”.
Beszélt viszont arról, hogy egyetért a német állásponttal, amely szerint az államadósságot annak kell visszafizetnie, aki felhalmozta. És kérte, hogy Németország továbbra is jóindulattal figyelje a reformjainkat.

Ez az ember érzékeli a realitásokat. És mindaddig sikeres is lesz, amíg azok, akik megmaradtak a tavalyi hárommillióból, nem veszik észre, hogy mindenkinek azt mondja, amit az hallani akar.

2011. november 24., csütörtök

Szemfényvesztés a Fidesz választási törvénytervezete

A Fidesz 2010-ben azért szerezhetett 53%-os pártlistás eredménnyel kétharmados parlamenti többséget, mert a választási rendszer idáig is aránytalan volt.

Az új választási törvény tervezete ezt az aránytalanságot még tovább fokozza.

Az egyfordulós rendszer, az eredményességi küszöb eltörlése, a győztes indokolatlan kompenzálása ezt az aránytalanságot csak tovább növeli.

A Fidesz 53%-os pártlistás eredménye az új koncepció szerint már 80% fölötti parlamenti többséget érne.

A súlyos aránytalanság ellehetetleníti a népakarat valós megjelenését, egyben rendkívüli veszélyeket jelent a szélsőjobb megerősödése esetén is.

2011. november 23., szerda

Hazudik a kormány adósságnyomás-mérője

Az utóbbi időben többször elhangzott a kormány, valamint személyesen Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szájából, hogy a Fidesz jelentősen csökkentette a magyar államadósságot. A STOP utánajárt, vajon mennyi igaz ebből az állításból.

Államadósságunk GDP-hez mért aránya jelenleg 76,1 százalék - állítja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) honlapján található úgynevezett adósságnyomás-mérő. Az oldalon található leírás szerint a szerkezet "egy rendszeresen frissített adósságmutató, amely Magyarország aktuális, GDP-arányos adósságát jelzi".
Az oldal hozzáteszi, hogy a fent említett arány pontosan 5,08 százalékkal kevesebb, mint ahogy az 2011 februárjában volt - magyarán ennyivel csökkent az államadósságunk fél év alatt. A folyamatot egy látványos animáció segítségével szemlélteti a honlap.

Szótár kell Matolcsyhoz

A hírt kedd délelőtt megerősítette Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is, aki az Országgyűlésben arról beszélt, hogy a "globális pénzügyi válság ellenére" az államadósság folyamatos csökkent. Itt azonban érdemes megjegyeznünk, hogy a miniszter a csökkentés kifejezést a megszokott jelentéstől némileg eltérően használja - drasztikus növekedést ért alatta.

A STOP-nak nyilatkozó Pogátsa Zoltán, a Közép-európai Egyetem (CEU) oktatója ugyanis elárulta: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) november 16-ai közleménye szerint a GDP-arányos államadósság a harmadik negyedévben 82 százalékra hízott a második negyedévi 76,7 százalékhoz képest.

Itt tehát nem csökkenést, hanem egy határozott, 5,3 százalékos növekedést figyelhettünk meg, amit egyébként az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai is alátámasztanak - szögezte le a szakértő.

Európában egyedülálló?!

Az MNB rámutatott: a finanszírozási képesség korábbi pozitív egyenlege elsősorban a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításának köszönhetően alakult ki, amit az első negyedévben számoltak el. Más szavakkal, csak azért tudtuk ideiglenesen csökkenteni az államadósságot, mert a magyar lakosság 12 év alatt felhalmozott pénztári megtakarítását a kormány magához vette.

Pogátsa Zoltán ezzel kapcsolatban fontosnak tartotta elmondani, hogy a magánnyugdíjpénztári megtakarításokból szerzett "hasznot" azóta a forint történelmi mélypontra gyengülése tulajdonképpen semmissé tette.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint azonban ezt a csatát is megnyertük, hiszen "Európában egyedülálló módon csökkent az államadósság. A 2010-ben 82 százalékra rúgó államadósság akkori árfolyamon számolva mára 74 százalékra csökkent".

Csakhogy az árfolyam azóta igencsak elszállt. Ezt például jól érzékelik a devizahitelesek, akik bizonyára szintén nem bánnák, ha adósságukat 2010-es "akkori árfolyamon" számolnák el.

Egyébként októberben az egymilliárd eurós kötvénylejárat miatt némileg valóban kisebb lett az adósság mértéke. Ez azonban a szeptember végi 82 százalékról a legjobb esetben is csak 81 százalék alá csökkenhetett, nemhogy 76 százalékra - szögezte le kérdésünkre Pogátsa Zoltán.

Végül pedig érdemes megjegyezni, hogy a 2012. január 1-jén hatályba lépő új alaptörvény adósságplafont vezet be, kimondva, hogy az Országgyűlés csak olyan költségvetést fogadhat el, amely nem vezet az államadósság mértékének növekedéséhez.

Szerző: Klopfstein-László Kornél    STOP

Forrás: http://www.stop.hu/gazdasag/hazudik-a-kormany-adossagnyomas-meroje/966038/

Színlelt egyeztetés, kommunikációs pénzpocsékolás

Egyeztetést színlelt tegnap a nyugdíjakról Orbán Viktor, ám a miniszterelnök valójában a Fidesz szakpolitikusával "tárgyalt". Így mindenben egyet is értettek. Azt mondták: a nyugdíjasok és a nyugdíjak biztonságban vannak, az ellátások idén és jövőre is megőrzik reálértéküket, a rezsiköltség pedig nem nő nagyobb mértékben, mint a nyugdíj.

Erről levelet is kapnak az idősek Orbán Viktortól. Arról viszont nem esett szó, hogy a korhatár alattiakat és a rokkantnyugdíjasokat kitaszítják a rendszerből, a a nyugdíjak reálértékének megőrzése valójában befagyasztást jelent, és jóval előbbre hozzák a korhatáremelést is.
Újabb ámítás, ezúttal a nyugdíjakról - röviden így lehet jellemezni Orbán Viktor miniszterelnök és Iván László, az Idősügyi Tanács tagjának tegnapi találkozóját. Iván László a Fidesz parlamenti képviselője, ő volt az, akivel pártja elvitette tavaly a "balhét" a svéd nyugdíjmodell bevezetésével kapcsolatban. Iván Lászlót küldték például a televíziós műsorba, és neki kellett válaszolni a kényes kérdésekre. Azóta nem sokat lehetett hallani a szakpolitikusról, de vélhetően most sem ő az, aki negatív kritikákat fogalmazhat meg a kormány nyugdíjterveiről.

Az, hogy most vele egyeztetett a kormányfő, igazolja, mennyire "fontos" Orbán Viktornak a nyugdíjasok ügye. Az idősügyi szervezetekkel egyébként egyszer sem beszélgetett a kormányfő, az ismert nyugdíjszakértőkkel nem találkozott, másfél éves késéssel hozta létre az új Idősügyi Tanácsot úgy, hogy ma sem tudni, hogy milyen szempontok alapján és kiket választott a tanácsadó testületbe.
A tegnapi beszélgetésről Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője adott tájékoztatást.

Mint mondta, Orbán Viktor és Iván László felidézték 2009-es megállapodásukat, miszerint ha a Fidesz alakít kormányt, nem lesz olyan válságkezelő program, amely a nyugdíjasok vállára többletterheket rakna. Kijelentette azt is, Magyarországon minden nyugdíjas biztonságban érezheti a nyugdíját, aminek idén is sikerült megőrizni a reálértékét. Orbán Viktor azt is mondta Iván Lászlónak, hogy a nyugdíjrendszer átszervezésével, a "kötelező nyugdíjtőzsde megszüntetésével" sikerült kiiktatni minden olyan kockázatot, amely veszélybe sodorhatta volna az ellátásokat. Annak köszönhetően, hogy "a nyugdíjkasszából csak nyugdíjat, nyugdíjat pedig csak a nyugdíjkasszából" fizetnek, 2012-ben 4,2 százalékkal emelkednek a járandóságok - mondta.

Kiemelte Szijjártó azt is, a bizonytalan hírek időszakában meg kell védeniük az idős emberek biztonságérzetét is. Éppen ezért Orbán Viktor miniszterelnök levélben fordul a nyugdíjasokhoz, amelyben arról is tájékoztatja őket, hogy a gáz, villany, távfűtés, víz és csatornadíjak nem nőhetnek nagyobb mértékben, mint az ellátások. A kormányfő levelét az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság küldi ki, a kézbesítés tegnap kezdődött és jövő hétfőig tart. A költségeket a nyugdíj-biztosítási alapból finanszírozzák. Ez azért érdekes, mert Orbán Viktor többször hangsúlyozta, a nyugdíjreform célja, hogy a nyugdíjkasszából csak nyugdíjcélú kifizetések történhetnek.

Iván László pedig megjegyezte, novemberben egyösszegű, 6 százalékos nyugdíj-kiegészítést kapnak az idősek, nem szüntetik meg az özvegyi nyugdíjat, és nem csökkentik az ellátásokat. Szólt arról is - a fidesz.hu beszámolója szerint -, hogy már 2014-ben 65 évre emelhetik a korhatárt. (Korábban, a szocialista kormányok idején az volt a terv, hogy a korhatár csak 2027-re éri el a 65 évet.)
Az, amiről Szijjártó beszélt, féligazságot, vagy még annyit sem tartalmaz. A nyugdíjrendszerből ugyanis kitaszították a korengedményes és korkedvezményes nyugdíjasokat, ők a jövőben már csak korhatár előtti ellátást vagy szolgálati járandóságot kaphatnak.

Az új alaptörvény szerint támogatásként utalják a hozzátartozói nyugellátást, vagyis a többi között az özvegyi nyugdíjat és az árvaellátást. A jelenlegi rokkantnyugdíjasok pedig nyugdíj helyett csak ellátást kaphatnak majd, azok, akiket munkaképesnek találnak az új felülvizsgálati rendszerben három év után már egy forint sem jár. Az érintettek tehát a jövőben nem számítanak nyugdíjasnak, és nem nyugdíjszerű ellátást kapnak, így az ő biztonságukról nem lehet beszélni.

Arra sem tértek ki, hogy megváltoztatják a nyugdíjemelés módját, eltörlik azt a Bajnai-kormány által hozott szabályt, hogy a 3 százalékot meghaladó gazdasági növekedés felett lehetőség van a nyugdíjak reálértékének emelésére. A jövőben így csak a várható inflációval emelnék az ellátásokat. Ez pedig azt jelenti, hogy befagyasztják a nyugdíjak reálértékét. A kormány a jelek szerint eltörli a nyugdíjas fogyasztói árindex fogalmát is, márpedig ez volt az alapja az őszi emelésnek. Azt sem beszélték át, hogy Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője 2007-ben azt nyilatkozta, nem lehet hozzányúlni a fegyveres rendvédelmisek szolgálati törvényben biztosított jogaihoz.

Hasonlókra hívta fel a figyelmet az MSZP is. Korózs Lajos szakpolitikus arra vár választ, vajon az a 43 ezer korábbi rendészeti dolgozó is megkapja-e Orbán Viktor levelét, akik januártól elveszítik a szolgálati nyugdíjukat, illetve kézbesítik-e azt annak a több mint 110 ezer rokkantnyugdíjasnak is, akiknek felülvizsgálatra kell jelentkezniük a kormány döntése miatt. Korózs szóvá tette, hogy a kormányfő levelét két hónap múlva a nyugdíjbiztosítási főigazgatóság éves tájékoztatásával együtt is elküldhették volna az időseknek ahelyett, hogy most "közpénzből százmilliókat" fordítanak erre.


Szórják a pénzt a kommunikációra
- Garancialevélben ígérte tavaly a választási kampány előtt Schmitt Pál, hogy kormányzásuk alatt megvédik a nyugdíjakat, törvényben tiltják meg a nyugdíjpénztárak privatizációját, és megőrzik a nyugdíjak reálértékét.
- Több, mint 200 millió forintért tavaly ősszel, még az önkormányzati választások előtt Orbán Viktor meghirdette, hogy a nyugdíjasokkal folytat párbeszédet. Akkor 1,7 millió nyugdíjas háztartásba postázták a küldeményeket.
- Csaknem 238 millió forintért küldték a következő leveleket, akkor a szabad nyugdíjpénztár-választással összefüggő jogszabály-változásokról tájékoztatták az állampolgárokkal.
- Legalább 500 millió forintba került az újabb levélküldési akció, ami idén februárban volt a Nemzeti Konzultációs Testület kérdéseinek postázásával. Az alkotmányozással kapcsolatos kérdésekre vártak választ.
- Mintegy 800 millió forintért legutóbb tíz kérdést tettek fel a választóknak (szociális konzultáció), - ekkor már a 16 éveseket is megcélozták, - a többi között a védett kor intézményének bevezetésére vártak választ.
M.J. / Népszava

2011. október 11., kedd

"Pártatlan" ember az alkotmánybírák között...

Balsai István személyében "pártatlan, semleges, tárgyilagosan gondolkodó" ember került az Alkotmánybíróság tagjai közé. Elég csak elolvasni a 2006-os zavargásokról, az akkori rendőri túlkapásokról szóló úgynevezett Balsai-jelentést. Vagy elolvasni az alábbi elemzést, ami összeveti más szakértői jelentésekkel. Máris elgondolkodik az ember, vajon mit várhat ezek után az Alkotmány védelmében Balsai politikus úrtól...?

-------------

Az alábbi cikk forrása: 168 óra online

-----------

Előkerült a Balsai-jelentés: lefizették a szélsőjobbot

Lefizették a radikálisokat?

Fél évig feküdt a kormányfő fiókjában Balsai István jelentése a 2006-os zavargásokról, az akkori rendőri fellépésekről. Hogy miért, nem tudni. Pedig végigolvasva egyértelművé válik minden: Gyurcsány a hibás, mert félelemben tartotta az országot, és ezért a volt kormányfő minden bizonnyal terrorista. A Balsai-jelentést PUNGOR ANDRÁS vetette össze a többi vizsgálati dokumentummal.
 
„Kérem, engedje meg, hogy ezúton tájékoztassam arról, hogy dr. Balsai István miniszterelnöki megbízott a kormány felkérésére elkészítette jelentését a 2006-os őszi erőszakos rendőri fellépésekről, melyet tisztelettel megküldök elnök úrnak” – írta Orbán Viktor kormányfő Kövér László házelnöknek. Szeptember végi a levél, márciusi a jelentés dátumozása.

Hogy miért csak fél év elteltével postázta a miniszterelnök a paksamétát? Az elfogulatlansággal volt a gond, a szakmaisággal? Vagy csak „jobb időkre” szánták, ezért fektették a kormányfői fiókban? Netán azért, mert a Jobbik a minap harcos felszólalásban követelte? Nincs válasz.

Szerettük volna a Balsai-féle dokumentumot a korábbi jelentések készítőivel, a történések főszereplőivel elemeztetni, de nem álltak kötélnek.

„Csak a politikáról szól ez a történet” – hárítottak a szakértők.

Pedig sokan vizsgálták a 2006-os eseményeket: Gönczöl Katalin jogász, kriminológus, az Ignácz István és Papp Károly dandártábornokok vezette oknyomozó testületek, a Morvai Krisztina fémjelezte Civil Jogász Bizottság, az ombudsman, sőt a Társaság a Szabadságjogokért is.

Botránykő volt az őszödi beszéd. Ezzel valamennyi, a 2006-os zavargásokat vizsgáló jelentés egyetért. A Gyurcsány-kormány által felkért Gönczöl Katalin ennél alaposabb: megvizsgálja a magyarság múltban elszenvedett sérelmeit, a jelen egzisztenciális, frusztráló félelmeit. Gönczöl a tévéostrom előzményei között a Fidesz felelősségére is felhívja a figyelmet: „Tartós tömegizgató, indulatkeltő retorika gerjeszthet olyan tömeghangulatot és akcióra hangoltságot, amely nyílt és közvetlen intenció nélkül is erőszakos cselekedetekhez vezethet.”

Balsai nem szöszmötöl történelmi, gazdasági elemzésekkel. Bár saját bevallása szerint nem lett volna dolga az MTV-székház ostromát kutatni, nem fukarkodik az összeesküvés-elméletek citálásával: „Az esemény kapcsán máig tartják magukat olyan nézetek, amelyek szerint az ostrom részben provokáció volt, és a hatalmában meggyengült miniszterelnök a tüntetők túlkapására várva akarta megfordítani, maga mellé állítani a közvéleményt.”

A volt igazságügy-miniszter, jelenleg alkotmánybíró bizonyítékokat nem sorol. Pedig még a Jobbikhoz közeli Morvai Krisztina vezette testület is sietett leszögezni: „Nem bizonyíthatóak azok a feltételezések, amelyek szerint az ellenzék démonizálása érdekében a hatalom »be akarta áldozni«®a helyszínen lévő rendőröket és az érintett anyagi javakat.”

Az Ignácz-jelentés szerint rendőri vezetői hibák miatt tudták bevenni a tüntetők a tévészékházat, és legyőzni az MTV épületét védő, kis létszámú, hiányosan felszerelt, magára hagyott rendőrcsapatot.

Ha Balsai belelendül, nem áll meg: „Mindmáig nem derült ki azt sem, hogy mi történt a megsebesült vagy magukat »megadó«®rendőrök fegyvereivel. Kik voltak azok, akik pénzért vettek részt az ostromban? Nem voltak meg az eszközeim annak vizsgálatára sem, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnak milyen szerepe volt az MTV ostrománál.”

Vagyis azt sugallja: tűntek el rendőrségi fegyverek, és valakik lefizették a Szabadság téri radikálisokat.

Hogy milyen jelek utalnak erre?

S hogy hol a bizonyítéka? Erre ismét nem tér ki.

Balsai „elfogulatlanságát” jelzi, hogy szerinte Orbán Viktor mérsékelt hangot ütött meg, amikor így fogalmazott: „A mi higgadt, nyugodt álláspontunk az, hogy egy beteges hazudozóval van dolgunk.”

Félmillió embert várt a Fidesz az Astoriához az október 23-i megemlékezésre. Legalábbis ez derül ki Papp Károly dandártábornok jelentéséből. Miért a város közepén akartak ünnepelni? Csak találgattak a korabeli újságok: a Dísz tér azért nem jöhetett szóba, mert nincs ’56-os kötődése, a Műegyetem rakpartot útfelújítás miatt nem lehet megközelíteni, a Hősök terét és a Felvonulási teret pedig jóval korábban lefoglalták az állami ünnepségek miatt. A fideszes potentátok úgy vélték, a Blaháig hullámzó tömeg képe jól mutatna a híradókban.

A Gönczöl-jelentés úgy fogalmaz: „Ez a helyszínválasztás a korábbi tüntetések tapasztalatai, a városszerte folyó ünnepségek, valamint a több mint ötven külföldi delegáció mozgatása szempontjából különösen aggályos volt. A helyszínt a rendőrség tudomásul vette. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy nem sikerült megakadályozni az agresszív csoportosulások és a békés demonstrálók keveredését.”

Balsai erre a lényegtelen körülményre nem tér ki, csak jelzi, hogy a fideszes demonstráció „törvényesen bejelentett” volt.

Orbán megbízottja az október 23-ai események kezdetét Papp Károly jelentése alapján idézi fel. Olykor szó szerint emel át mondatokat a rendőri dokumentumból. Egy kivétel azért akad: „Felvétel készült arról, hogy az összecsapást provokáció előzte meg, a rendőrök minden ok nélkül ütlegelni kezdtek egy középkorú nőt, és a segítségére siető férjét leütötték.” Ez a passzus a Papp-iratban nem szerepel. Arról hallgat Balsai, hogy milyen felvételről beszél, azt ki készítette.

Később igyekszik alapos lenni:
nevekkel, adatokkal egészíti ki a Papp-jelentést. Ám egy ponton ellentmond a rendőröknek, akik szerint a Fideszt éltető tömegnek lett volna ideje az Astoria előtti helyszínt elhagyni. Ugyanis a tömegoszlató csapat 43 perc alatt 368 métert mozgott előre. (A Deák tér és az Astoria közötti távolság pedig 532 méter.)

Balsai egy „elfogulatlan” tanúval cáfolja a rendőrség állítását. A fideszes rendezvényszervezőre hivatkozva azt írja: Orbán hat órakor fejezte be a beszédét, és ekkor már gumilövedéket lőttek a rendezvény felé a rendőrök a Károly körút felől.

Kinek van igaza? Nem tudni. Annyi biztos, hogy a Papp-jelentés sem takargatja a rendőrök hibáit, számos ponton elmarasztalja őket:
a tömegoszlatás több esetben jogszabályellenes volt, nem garantálták a gyülekezési jogot, nem viseltek a rendőrök azonosítót, túl sok könnygázt és gumilövedéket alkalmaztak, nem határozták meg, hova szabad célozni...

Balsai nagy buzgalmában erre rátesz még egy lapáttal: szerinte a tömegoszlatást irányító rendőri vezetők „nem gondatlanságból vagy egyszerű szakmai tévedésből, hanem magatartásuk következményeit előre látva, annak a tudatában cselekedtek, hogy ezzel a békés állampolgárok gyülekezési jogát korlátozzák”.

Tehát direkt rontottak rá nemzetükre.

Ám – Balsai szerint – ezt csakis parancsra tehették. És nem más, mint Gyurcsány a hibás! Hogy ezt meg honnan veszi? Szerinte a volt kormányfő állandó félelemben tartotta a lakosságot: március 15-én például mesterlövészek védték.

A volt igazságügyér belelendül: sokakban az Astoriánál halálfélelem alakult ki, ezért „fennáll a terrorcselekmény elkövetésének valószínűsége”.

Hogy ki ezért a felelős? Naná, hogy Gyurcsány!

A napokban másodfokon egy év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte Vágó Lászlót a Fővárosi Ítélőtábla, amiért 2006. október 23-án helyszíni rendőrparancsnokként az Astoriánál a tömegoszlatásnál eltörte az egyik járókelő ujját. Ez az első jogerős ítélet a rendőri túlkapások ügyében. Közben az MSZP bejelentette, hogy vizsgálóbizottsággal járna utána annak, hogy a zavargásokban tartott-e kapcsolatot a Fidesz a kormányellenes tüntetők csoportjaival, és a párt közleményei, politikusainak nyilatkozatai hozzájárulhattak-e a demonstrációk erőszakossá durvulásához. A vizsgálatot arra is kiterjesztenék, hogy a Fidesz vezetői és az esemény szervezői az elvárható gondossággal jártak-e el, amikor az Astoriát választották október 23-i rendezvényük helyszínéül.
 
A cikk eredetije: 168 óra online