2011. március 5., szombat

A porhintés netovábbja: álkérdések az új alkotmányról

"Magyarország kormánya" a feladója annak a postai borítéknak, amit a napokban minden nagykorú magyar állampolgár megkapott. Benne Szájer József levele arról, miért kell új alkotmány a magyaroknak, és hogy várják mindenkinek a véleményét. A levél hátoldalán - jellemző a "megtiszteltetésre"! - Szili Katalin arcképe és üzenete, hogy lássa a balga pórnép, hogy nemcsak a Fidesz-KDNP alkotmányoz, hanem a baloldal jobbik fele is. És mellé egy kérdőív, 12 konkrét kérdés arról, a legfontosabb (vagy legvitatottabb) 12 téma hogyan legyen benne az alkotmányban, "Ön mit gondol?"...

Már az is egy alapvető vitakérdés lehetne, de nem teszik fel, hogy valóban kell-e új alkotmány vagy sem. Megjegyzem, nem értem, mért hagyták meg a rendszerváltozáskor a régit. Legalábbis a régi címet. Mert azt mondták a politikusok, szinte teljesen átírták az 1949-es alkotmányt. Ha új alkotmányt csináltak, akkor mért hagyták meg a régi címét? Miért nem lehetett 1989-es évszámot írni a törvény címébe, és hatálytalanítani a régi, 1949-est? Miért nem lehetett akkor, abban a történelmi pillanatban új alkotmánynak nevezni azt, ami valójában új volt (hiszen teljesen átírták, és nemcsak a szövegét, de az egész politikai, állami intézményrendszert, ami az alkotmány döntő része)? Hanyagság? Hülyeség? Nem akartak alkotmányozó nemzetgyűlést, országgyűlést, népszavazást, de miért nem, hiszen ott volt hozzá a történelmi szituáció... De  egye fene, lépjünk ezen túl, legyen új alkotmány!

Lesz, de ez sem a "nép" alkotmánya lesz, mégcsak nem is a politikai osztály konszenzussal kialakított akaratát fogja tükrözni, hanem a Fidesz-KDNP-ét. Az ellenzéki pártok kivonultak az alkotmány-előkészítéséből. A kormánypártok érzik, nem jó lesz ez így, de nem akarnak népszavazást, helyette találták ki a kérdőívet. Azt mondják, ez a nép bevonása az alkotmányozás előkészítésébe. Balról meg bevonták Szili Katalint, aki - sose volt igazán politikai érzéke - vállalta, hogy asszisztál a baloldal képviseletében a színjátékhoz. Aztán a parlament majd néhány hétre átalakul alkotmányozó nemzetgyűléssé, kétharmados többséggel a FIDESZ-KDNP nyilván simán keresztülviszi, amit elképzelt, és kész. Lesz új alkotmányunk. Amiben aztán 5-8 éven belül egy sort se lehet megváltoztatni... Hurrá! Éljen a születendő új alkotmány! Meg a nemzeti együttműködés kormánya, rendszere...!

A kérdőíves megkérdezés amúgy egy hatalmas szemfényvesztés. Akármilyen precízen összesíthetik a válaszokat, nem ér semmit! Azok a kérdések, amiket a kérdőív tartalmaz, álkérdések. Ugyan milyen arányban mondanak majd nemet az emberek ilyen kérdésekre:
  • tartalmazza-e az alkotmány az állampolgári  jogok mellett a kötelezettségeket is?
  • korlátozza-e az állam eladósodásának mértékét?
  • mondja-e ki a család, a rend, az otthon, a munka, az egészség védelmét?
  • vállaljon-e kötelezettséget a jövő nemzedék iránt?
  • fejezze-e ki a határon kívül élő magyarsággal való nemzeti összetartozást?
  • védje-e a természeti sokféleséget és értékeket?
  • védje-e a nemzeti vagyont, termőföldet, vízkészletet?
  • lehessen-e tényleges életfogytiglani börtönbüntetést kiszabni a súlyos bűncselekmények elkövetőire?
  • tegye-e kötelezővé mindenkinek büntetés terhe mellett a megjelenést az országgyűlési vizsgálóbizottságok előtt?
Vagy ezek a kérdések ugyan milyen valós vitát váltanak ki a megkérdezettek köréből:
  • az állam ne adóztassa meg a gyermeknevelés költségeit
  • közbeszerzési pályázaton csak olyan gazdasági társaságok indulhassanak, amelyeknek tulajdonosi háttere átlátható
Van valakinek kétsége afelől, milyen válaszok lesznek többségben a fenti kérdésekre?

Még tán a legtöbb vita arról az ötletről lehetne a lakosság körében, hogy kapjanak-e a szülők a gyermekük képviseletében külön szavazati jogot.

Bravó, Fiúk! Sikerült valóban élő kérdésekkel előállni! Erről csakugyan meg kell kérdezni a népet! Méghozzá időt és pénzt nem kímélve! Ugyanis nem két fillérbe került a kérdőívek kinyomtatása, borítékolása, postai költsége, és pénzbe kerül majd a feldolgozása is.

Ejnye Fiúk! Ezekre a feltett kérdésekre nem tudjátok magatok a választ? Ennyire ostobák vagytok? Vagy annyira ostobának nézitek az embereket, hogy nem látnak át a szitán? Ezek valóban az új alkotmány előkészítése kapcsán felvetődött legvitatottabb kérdések?

Sokkal élesebb vitakérdés például az, hogy kerüljön bele az alkotmányba a "Szentkorona-tanra épülő történelmi jogfolytonosság", vagy a keresztény egyház szerepe.

Az alkotmány-előkészítő bizottság nyilvánosságra hozott javaslata egyebek mellett ezt tartalmazza az új alkotmány preambulumával kapcsolatban: "Méltassa ezeréves történelmi múltunkat, a kereszténység szerepét történelmünkben, történeti alkotmányunk értékeit és szerepét. Ezzel kapcsolatban utaljon a Szent Koronára, mint a magyar államiság kifejezőjére."

Nos, erről sokkal érdemesebb lett volna megkérdezni a nép véleményét, mint olyan kérdésekről, amire mindenki előre tudja a többségi választ?

Vagy azok a kérdések, amelyeket az egyik ellenzéki parlamenti párt szorgalmaz belevenni az alkotmányba, mint péládul a magyar katonák külföldi bevetésének tilalma, a kommunista rendszer vezetőinek közéletből történő kizárása, az államfő nép általi megválasztása, kétkamarás országgyűlés, Magyarország keresztény államként való deklarálása, a Szent Korona-tanra épülő történelmi jogfolytonosság.

Vagy arról is érdemes lett volna megkérdezni az állampolgárokat, hogy miként lehessen az új alkotmányon később változtatni. Az előkészítőbizottság vitaanyaga szerint "az Alkotmány akkor módosítható, ha a javaslatot két egymást követő Országgyűlés változatlan formában, mindkét szavazásnál külön-külön az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával támogatja". Hát ez fantasztikus találmány! Az alkotmányt örök időkre kőtáblába lehet vésni. De minimum 5-8 évre biztos... És ha az élet mégis felveti a módosítás szükségességét?

Nem gondolják az Urak ott a politikai fellegvárban, hogy ezek életszerűbb vitatémák lennének, mint az, hogy benne legye-e az alkotmányban a család, a rend, az otthon, a munka, a termőföld, a természet, a jövő nemzedékek stb. védelme?

Uraim! Amit csináltak ezzel a kérdőíves játékkal, az csupán látszatbevonása a népnek, előre megjósolható eredménnyel.
Ez esetben pedig nemcsak politikusi szemfényvesztés az egész, hanem az adófizetők pénzének herdálása, a közpénzek felelőtlen pazarlása...!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése