2011. április 13., szerda

Duma Szíjjártó-módra: örömmel üdvözli a kormány, hogy tüntetnek ellene

A szakszervezetek április 9-ére tüntetést szerveztek a kormánynak a munkavállalók széles rétegeit érintő politikája ellen. Szíjjártó Péter erre hogyan reagált?

"Arra a kérdésre, hogy mit szól a hat magyar szakszervezeti tömörülés április 9-ére tervezett megmozdulásához, a szóvivő úgy válaszolt, "hogy ez nem is magyar, hanem nemzetközi rendezvény (külföldi támogatók valóban lesznek ott), ahol is a megszorítások ellen tüntetnek, ennélfogva 'a kormány üdvözli, hogy a szakszervezetek támogatják az ő megszorítás-ellenes politikáját'." (Forrás: stop.hu)

"A magyar kormány üdvözli és támogatja az európai szakszervezetek kiállását a megszorítások politikája ellen - közölte a miniszterelnök szóvivője pénteken annak kapcsán, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hivatalában fogadta John Monksot, az Európai Szakszervezeti Konföderáció főtitkárát, valamint a magyar szakszervezeti vezetőket.
    A Szijjártó Péter által jegyzett közlemény szerint a magyar emberek nyolc éven keresztül saját bőrükön tapasztalták, hogy a megszorítások politikája nemcsak hogy megoldani nem képes a gazdasági és társadalmi problémákat, hanem maga idézi elő azokat.
    A közlemény úgy fogalmaz: Magyarország polgárai az akkor még ellenzékben lévő Fidesz támogatásával nyolc éven át küzdöttek a szocialista kormányok sorozatos, brutális megszorításai ellen, míg 2010-ben sikerült végre széleskörű összefogással leváltanunk ezt a politikát." (Forrás: szakszervezetek.hu)

És mi az igazság?

Szíjjártó állításával szemben a következőket tartják elfogadhatatlannak a demonstrációra készülő szakszervezetek: "az új adórendszert, a nyugdíjrendszer átalakítását, a táppénz csökkentését - egyebek között. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke mindezt részleteiben is kifejtette, éspedig azzal, hogy az érdekegyeztető tanács (a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány közös testülete) már vagy negyed éve nem ült össze, a háromoldalú konzultációs mechanizmust Orbánék nem működtetik. A szakszervezetek megkérdezése nélkül hoznak olyan törvényeket, amelyek a bérből és fizetésből élőket, a munka világát sújtják." (Forrás: stop.hu)

A tüntetésen 2011. április 9-én 45-50 ezer ember vett részt.

Néhány részlet a szakszervezeti vezetők beszédeiből:

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnöke azt mondta, hogy a kormány munkavállalókat nyomorító intézkedései miatt, a bér, a táppénz csökkentése miatt és azért tiltakoznak, mert nem emelik a nyugdíjakat... a munkavállalók alkotmányos jogait akarják csorbítani és a kormány paktumot kötött a munkáltatókkal a dolgozók érdekei ellenében. Ez a kormányzati politika kettészakította a társadalmat gazdagokra és szegényekre - mondta, ezért tárgyalásokat akarnak a kormánnyal és újra vissza akarják állítani a társadalmi párbeszédet.

Kuti Lászó, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke azt mondta, hogy pénzvilág urai, a bankárok és adminisztrátoraik, a pénzügyminiszterek összeültek és azt mondták, hogy költséget kell csökkenteni és megszorításokra van szükség. "Verjék a csalánt a sajátjukkal, ne a mi zsebünkben kotorásszanak" - mondta az érdekképviseleti vezető. Tisztességes munkát és bért követelnek, amiből élni lehet, nemcsak megélni.

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke az mondta, hogy nem kérnek az európai megszorító intézkedésekből, de a magyarokéból sem. Ma azt szenvedjük meg, hogy magyar miniszterelnök kijelentette, hogy ő képviseli a magyar munkavállalókat. Bizonyára a hozzáérkezett kérések miatt akarja csorbítani a sztrájkjogot, ezek alapján ír elő szabályokat visszamenőleg és vezette be az indoklás nélküli elbocsátást - mondta Gaskó István. Közölte, nem hagyják tovább így menni a dolgokat, és felkérik a miniszterelnököt, hogy hagyjon fel a magyar munkavállalók képviseletével, mert erre munkavállalók a szakszervezetek hatalmazták fel.
Forrás: nepszava.hu

Szóval akkor hogy is van ez, kedves Szíjjártó úr? A szakszervezetek a kormány mellett tüntettek?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése